Hasan YıldıranYAZARLARIMIZ

15 TEMMUZ 2016

Demokrasi kurallarını çiğneyerek dinsel veya bireysel çıkarlar için yapılan savaşlarda zayıf insanlar kullanılır. Bu insanların beyinlerine enjekte edilen aşırı dinci veya bireysel çıkar düşüncelerinin harekete geçirilmesi en tehlikeli silah haline dönüşür. Bu insanların liderlerine taparcasına bağlı olarak kendilerini feda etmeleri.

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 ve sonrası yaşadıklarım bilim kurgu filmlerini hatırlattı.

Böyle bir bilim kurgu filminde ana tema tarafların güç savaşıdır. Taraflar daha güçlü olmak ve düşmanlarını yenmek için daha güçlü silahlara sahip olmaya çalışırlar. Bu silahlar genelde yüksek teknik özelliklere sahip robotlardır. Bazende insanlar üzerinde yapılan farklı işlem ve deneylerle insanlar robotlaştırılır. Bu insani robotlarda empati yapma yeteneği ve duygusal davranış yetenekleri yoktur. Bu robotlar sadece sahibi tarafından beyinlerine kodlanan verilerle emirleri yerine getirmeye çalışırlar. Zamanla eğer bu veriler düşmanların eline geçerse veya teknik bir hata olursa bu robotlar kendi sahibine ve etrafındaki suçsuz insanlara saldırmaya başlar. Bu saldırıda robotların hareketlerinde normal insani duygulara yer yoktur. Saldırıda bu robotlar önüne geçen insanları, araçları ve binaları ezip yok etmeye başlar. Saldırıya karşı verilen cevapta aynı şekilde insani duygulara yer yoktur. Robot sahipleri bu robotları imha etmek zorundadır. Bu savaşta zorlanan robot sahipleri sivil halktan da yardım isterler. Bu robotların yakalanıp yargılanmasına gerek olmadığı için yakalandıkları yerde imha etmeye ve parçalamaya başlarlar.
Görünüm olarak bu robotları diğer normal insanlardan ayırt etmek mümkün değildir. Bu nedenle savaş bir çok sivil ve suçsuz insanın hayatına mal olur. Robotların bir çoğu imha edilir, bazıları halkın arasına karışıp saklanır, bazıları da başka bir gezegene kaçar.
Filmin sonunda savaşı robot sahibi güç kazanır. Bu gücün lideri halk arasında daha popüler olur ve daha yüksek bir makama gelir…

Böyle bir film büyük bir reyting yapar.
Yıllar sonra birinci filmden büyük bir gelir elde eden film şirketi filmin ikinci bölümünü hazırlamak için ikinci bir senaryo hazırlar. İkinci bölümün senaryosunda halkın arasına karışan ve başka gezegenlere kaçan insani robotlar geri dönüp intikam almaya başlarlar. Daha şiddetli bir şekilde devam eden savaşta insanlık ölür…

Yazarımız

Hasan Yıldıran
Pedagog ve Danimarkaca-Türkçe tercüman.

Kuşca'da doğdu. İlk ve ortaokulu Kuşca’da, liseyi Ankara´da bitirdi. İki yıl dışarıdan Anadolu Üniversitesi iş idaresi bölümüne devam etti. 1991`den beri Danimarka`da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.