Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Ahûra Mazda, Zerdüştlük ve Erdoğan

Japon araba devi Mazda’nın ismi nereden aldığını hiç düşündünüz mü? Mazda firması, 1930’lu yılların başında otomobil üretmeye karar verdiklerinde, yeni çıkaracakları otomobilin özelliklerini şu şekilde ifade etmişler: Bilge, Zeka ve Uyum.  Bu özellikler Zerdüşt dinin tanrısı Ahûra Mazda’da olduğundan yeni çıkaracakları otomobillere MAZDA ismini uygun görmüşler.

ahura-mazdaZerdüşt dinin kutsal kitabı Avesta’da Ahura Mazda tanrısı bilgelik özelliği yanısıra, yaratılamayacak ve sonsuza kadar yaşayacak tek tanrının Ahura Mazda olduğuna inanılır. Ahura Mazda; hem yaşamı hemde iyi olan şeyi yaratan tanrı olarak kabul edilir.

Zerdüşt kelimesi Yunanca Zarathustra kelimesinden türemiştir. Zaratha (altın) ve uştra (ışık) anlamındadır. Zerdüşt tanrısı “Altın ışığın adamı” olarak kabul edilir. Halk dilinde ise Zerdüşt, yaşayan yıldız olarak nitelendirilir. Günümüzde Zerdüşt dinine inanan insanların sayısının 150-200 bin arası olduğu düşünülmekte.

Şimdi bunları niye anlattım diye düşünen bazı arkadaşlar olabilir.

Anlatayım;

Her konuşmasında Japon teknolojine ve Japonların para kazanmasına kıskançlığını gizlemeyen Erdoğan, Kürtler gibi Asya halkları arasında tarihsel olarak kabul gören Zerdüşt dinini yine hedefine alarak, yeni bir nefret suçu işledi.

Halbuki Zerdüşt dini Dünya’nın eski tek tanrılı dinlerinden biridir. Zerdüştlük, Budizm gibi felsefi yönü de ön plana çıkan inançlar arasında yer alır. Zerdüştlüğün temelinde iyilik ve kötülüğün savaşı yatar. Zerdüştlükte her inananın iyilik için savaşması gerekirdi buyurur.

Zerdüşt dini yeryüzündeki ekolojik dengeye önem verilir. Doğal elementleri kutsal sayarlar ve bu elementler (su, toprak, hava, ateş) kirletilmekten korunur. Bununla ilişkili olarak ateşe, aydınlığa veya Güneş’e bakılarak ibadet edilir.

Diğer tek tanrılı dinlerin aksine Zerdüştlükte Tanrı; kadın ve erkeği bir arada ve birbirine arkadaş olarak yaratmıştır. Bu inançta kadın ve erkek eşit olarak kabul edilmektedir.

Peki Diyarbakır’da “Ah benim Diyarbakırlı kardeşlerim, bunlar camilerimizi yakmadılar mı? Bunlar Ateist, bunlar zerdüşt! Bunlardan bir şey olmaz, ….” diyen Erdoğan’ın Zerdüştlüğün felsefesini ve inanç sistemini anlamış olabilir mi?

Erdoğan’ın inandığı ve savunduğu Sunni-selefi inanç sisteminde, bilgelik, zeka ve tabiatla uyum’dan ne kadar söz ediliyor? Zerdüşt inancı insanlar arasında iyilikten bahsedip, tabiatın korunması ve insalar arasındaki eşitlikten bahsederken, Erdoğan ve çevresindekiler; Kadın-erkek eşitliği fıtrata ters diyorlar.

Işid’in sünni-selefileri, Musul’u işgal ettiklerinde, ilk yaptıkları şey, Zerdüşt dinine ve diğer dinlere ait sembol ve tapınakları yok etmek oldu!

Keşke Erdoğan, insanları aşağılamak, ötelemek ve nefret suçu yaymak yerine, Zerdüşlüğü biraz olsada anlamaya çalışsaydı.

Keşke Erdoğan, Zerdüşt dininin Tanrısı Ahûra Mazda (“Bilginin Efendisi”) gibi bilgiye ve aydınlığa önem verseydi.

İnsan, acaba Erdoğan ve ona biat eden kalabalıklar; Ahûra Mazda ismiyle yollarda dolaşan Mazda arabalarına binerken birazda olsa, insanlara karşı nefret suçu işledikleri için, vicdan azabı çekiyorlar mı? diye düşünmeden edemiyor!

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.