Necati GezenYAZARLARIMIZ

Ape Aram

Özgürlük mücadelesi icerisinde, beni en cok heyecanlandiran kisilerden birisi olan, ve mücadeleye katilmama sebep olan, kürt ezgilerine asik oldugum müzigin büyük ustalarindan, Aram Tigran ile tanisikligim ve dostlugumdur.

Diyebilirimki insanin en mükemmel ve masum özelliklerini üzerinde tasiyan kürt asigi bir insan Arame Tigran. Ermeni olmasina ragmen babasindan aldigi bir “ögüt” üzerine, tüm yasamini kürt kültürüne hizmet etmekle gecirmistir. Bütün hayatini, adeta kürt insani nin, cekmis oldugu zulmün tanigi ve sözcüsü gibi gecirmistir.

Yasayan tüm kürtlerin üzerinde mutlaka bir etkisi olmus olen, Aram Tigran ilk defa on yasimdayken dinlemistim, o günden bu yana tutkunu oldugum bu insan ile tanisma mutluluguna kavustum. Ve gercek bir dostlulugunu yasadim, bir cok kez konserlerde birlikte kendisine ve müzigine eslik ettim.

Gercekten insanin tarihi nitelikteki bir insan ile tanisik olmasi ve dostlugunu kazanmasi büyük bir mutluluk. Arame Tigran üzerine cok sözler yazilir yazilacak da. Benim burada, onu aramizdan ayrilisinin birinci yildönümünde büyük bir özlem ile anarken, kürt ulusunun kalbinde ve ortadogu halklarinin yüreginde büyük yer edinen mamosta Arame Tigran i sevgi ve saygimla aniyorum.

Danimarka ya bir cok kez geldi, hem gecelere hemde özel ziyaretlerde bulunmustu, bu ziyaretlerinden birisinde bana nasip olan, onun ile yaptigim bana göre bir tarihi bir söyleyisi idi. Degerli dostum Kek Ibo nun sevgili oglu Aryan nin sünnet dügününe gelisinde, Kurd tv adina bir röportaj yapma firsati buldum.

Arkadasim Dara Husein ile birlikte gerceklestirdigimiz söyleyisiyi, belkide hocanin bu güne kadar yaptigi en samimi, ve en icten sözlerin dile geldigi bir söyleyisi oldu. Yasaminin en önemli yönlerini cok samimi bir nitelikte, bana anlatti. Cok dogal bir ortamda yapilan söyleyisiyi, bu güne kadar duyulmayan sözlerini, Kürt halkinina, duyurmak icin röportaji yayina veriyoruz.*

Istegimiz, Arame Tigran nin, insana ve özellikle Kürt insanina olan sevgisini ve büyük askini halkimiza duyurmaktir. Umudumuz onun sevgisine ve askina Kürt halkinin evlatlarinin sahip cikmasidir ve yasatmasidir.

Yazarımız

Necati Gezen
Müzisiyen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster