Sezer SarıYAZARLARIMIZ

Avrupa’nın toplumumuza etkileri

1970 lerden beri koyumuz oldukca degisiklige maruz kaldi tabiki bunun en buyuk etkisi Avrupa nın hayatımıza girmesidir. Bu degisiklik koyun dıs gorunusune, insanların gorunusunu de etkiledi. İnsanlardaki en buyuk degisiklik atalarından gelen degerlerin, kulturlerin degismesidir.bunun en buyuk nedeni olarak Avrupa’yi goruyorum.Cunku yurt dısından gelen koylülerimiz koy hayatına ayak uydurmuyor ve onlar gibi davraniyor.Tabiki koyde yasayan genclerimiz cocuklarımız onlara ozenerek onlar gibi hareket ediyorlar.

Onlara ozenerek onlar gibi konusmaya onlar gibi hareket etmeye calısıyoruz.Bugun Avrupa da yasayan genclerimiz ve cocuklarımız 3.nesil olarak adlandırılıyor. Bu 3. nesil her hareketiyle tam bir avrupali onlar gibi konusuyor onlar gibi hareket ediyorlar.Bunu koye geldiklerinde herkes sahit olmustur kendi anadilleriyle konusmayan gencler, cocuklar goruyoruz.Bir Kulturu ayakta tutan dilidir ama biz bu dilimizi yavas yavas yitiriyoruz.

Bu konuya dikkat edelim lutfen ozellikle avrupa da yasayan buyuklerimize sesleniyorum cocuklariniza koyumuzun kulturunu surekli olarak anlatin kaybetmemeleri icin ugrasin. yoksam gelecek nesil sizi ve topllumuzu tanıyamaz hale gelir..Zaten 4.nesilden hic umudum yok yani koyune bile ugrayamaz ve herseyini kaybedecek duruma gelir..

Bir konuya daha deginmek istiyorum bugun Avrupa’nın hayatımıza girmesiyle toplumumuzda okuyan kisi sayısını azaltmıstır.Bunun da en büyük nedeni gene Avrupa’dir. bunun nedeni ise sirf para kazanma hirsidir.

Sonuc olarak ozellikle Avrupa’daki buyuklerimiz cocuklarinizi yetistirrirken koyumuzun degerlerini yitirmeyen kulturumuzu yitirmiyen ve ozellikle anadilini daha iyi kullanan gencler yetistirin bunlarda gelecek nesillere aynısını yapsınlar. Avrupa ‘da sırf daha guzel ev yapmak daha guzel araba almak icin gitmeyin.Sizden cocuklarınıza kalacak en buyuk miras onu nasıl biri olarak yetistirdiginizdir.

Kültürünü kaybeden bir toplum yok olmaya mahkumdur..Bu yok olmanın onune hep beraber gecelim. Asimile bir toplum olmaktan cıkıp tam bir kuscali olarak yetismeliyiz.4. nesil herseyini kaybeden onune gecelim…………

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı