Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

BANA AĞIR GELİYOR YA SİZE?

Taziyelerimiz bana ağır geliyor, ya sizler? Toplum tarafından icad edilmis, gelenekler ve ananeler, zaman ve zemine göre ayarlanmamış, bana göre cok gecikmis en büyük eksikliktir. Bizler Danimarka’ya 50 yıllık gelisimizi kutlarken, degisim ve dönüsüme yönelik 50 metre mesafe alamadik. Biz birinci kusak olarak, halen köylü, yayla kültürünü veya ananemizi Avrupa’nin toplumlar icinde taziyelerimizi hafifletebilirdik. Yapmadik, yapamadik. Hz. Ali’nin bir sözünü hatirlatmak istiyorum: cocugunuzu kendiniz gibi yetistirmek istiyorsaniz cok zarardasiniz. Yani cocugunuzu zaman ve zemine göre yetistirin. Bizlerde atalarimizin yas tuttugu taziyeler gibi degil, yasadigimiz ortama göre yasimiz tutmak zorundayiz.

İlk gün taziye evine yığılma oluyor, parklar, caddeler işgal ediliyor. Komşular ne diyor, hakkimizda ne düsünüyor? Bunu hesap eden yok. Aslinda herkes hesap kitabini yapiyor, ama icinden cikamiyoruz. Halbuki elimizde mükemmel imkanlar var. Rahatlikla mükemmel bir taziye evi alma imkani var. O zaman istedigimiz gibi yasimizi tutariz. Kendi kültürümüzü ve kendi geleneklerimizi gøre canli tutmaya calisiriz. Buna kimsenin itirazi olmamasi lazim. Adamlar kendilerine göre ev ve park yapmislar. Onlari rahatsiz etmeye hic hakkimiz yok. Islamiyette en mükemmel misafir külfetsiz misafirdir. Kendi kendimize soralim: taziyelerimiz gercekten külfetsizmi? Bu konuda herkes sikayetci. Bunu hafifletme yöntemlerini bulamiyoruz. Bulmak zorundayiz.

Efendim şurada şunların yeri var. Orada onların yeri var. Oralarda taziyemizi yapalım diyenler, elin oğlu sormazmı senin niye yerin yok? Bilmem hangi tarikatin yeri var, toplarsan dört kişi yan yana zor getirirsin. Bizim onbinlerce ailelerimiz var. Bir taziye evimiz yok. Bu da biat etme gelenegimizden bir türlü kurtulamiyoruz. Baskalari öncelik yapsin, biz arkada gideriz.

Her horoz kendi çöplügünde öter. Gelin bir çöplügümüzün olmasını istemezmisiniz? Herkes ancak kendi çevresinde tasir ve kuvvet bulur. Gecikmis olsada sonunda güzel insanlarimisin sayesinde güzel bir yere kavusacagimiza inaniyorum.

Değerli insanlarimiz, baska cöplüklere hayir, baska baskalarada hayir, hayirdan hayir dogar insaallah.

Yazarımız

Bayram Kızılkaya

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı