H. Hasan TuzcuYAZARLARIMIZ

Barê Giran

Çok sevdiğim bir sözüdür Mevlana’nın; “GÜL DÜŞÜN GÜLİSTAN OL” saygıyla yad ederken yaşadığı dönemi de hatırlatmak önemli diye düşünüyorum, (30 eylül. 1207Horasan/belh-17 aralık.1273 konya), aradan geçen bunca zamana rağmen, söyledikleri, yazdıkları, insanlığa katkılarını asırlarca sürdürecek değerde, yinelersem, yazdıkları, insanlığa yapılmış önemli bir çağrıdır. Sözün devamında da gülistan olmayı başarmadığımız da, “dikenlik” veya ” et ve kemik yığının”dan ibaret olduğumuzu söyler. bu toprakların insanı Mevlana, anlayacağımız biçimde uyarıyor. Alman filozof da; (Johann Wolfgang Von Goethe 28 Ağustos 1749, Frankfurt – 22 Mart 1832, Weimar, Alman hezarfen; edebiyatçı , politikacı , ressam ve doğabilimci. ) mevlanadan seneler sonra, insanların verimliliği üzerinden, benzer, daha katı uyarıyı yapıyor.”VERİMSİZ BİR YAŞAM ERKEN ÖLÜMDÜR.” bu geçmişte yapılan çağrıların, söylenenlerin, önemi bu günde güncelliğini korumaktadır. ne yazık ki, sorunlu bir dünyada, sorunlu bir bölgede, sorunlu bir ülkede yaşıyoruz.

Sorunların çözülmediği zaman, yeni sorunlarla yumak, kördüğüm oluşturduğunu hepimiz biliyoruz. En yakınımızdan, ailemizden, mahallemizden, ilimizden, ülkemizden, bölgemizden bunları sıralayabiliriz. Sebeblerine gelince, elbette çok boyutludur. sınıfsal, tarihi, coğrafi, dini, ekonomik vb benzerleri sıralayabiliriz.

ÇÖZÜM konusuna gelince, bu defa hiç bir karmaşa yok. İnsan olduğumuzu hatırlamak, bunun gereğini yapmakla başlıyor. Akıllı davranmanın gereği diyorum, istem ve taleplerin doğrultusunda, daha açık bir ifadeyle, çıkarların doğrultusunda, örgütlü olmak. Dünyayı sana dar eden tüm sömürü ve baskı unsurlarına karşı haklarını koruyor olmak. Tüm yanlış algı operasyonlarına karşı, aklını ve vijdanını koruyarak, İnsanca yaşamanın planlandığı, eşitliği, özgürlüğü, adaleti tesis edecek bir kurallar bütünü etrafinda bir araya gelmek. Farklılıklarımızı koruyarak, emek ve yeteneklerimizi koruyarak. Bu zor bir iş değil, devletler de uluslar da, halklar da bunu gerçekleştirebilir.

Bu umudumuzu korumazsak, bunun gereğini yapmazsak, bugün devam eden, kirli savaş, göç, terör, mülteci sorunları, işsizlik, yoksulluk giderek artacaktır. barışa, eşitliğe, demokrasi ve özgürlüğe uzak kalacağız. bu da mevlanın dediği “DİKENLİK”, Goethe nın dediği “ERKEN ÖLÜM” dür. Halk tabirimizle söylersek, “AQILÊ SIVIK, BARÊ GIRANÊ”. Türkçe anlamı kısaca, (akılsızlık, büyük ağır bir yüktür.) Son yüz yılda, Büyük ve zorlu mücadeleler sonunda ; emek ve haklar dünyamızın çehresini değiştiren, LENİN’de daha açık bir ifadeyle “ÖRGÜTSÜZ HALK KÖLE HALKTIR” der. Hiçbir yararı olmayan suçlamalardan, karalamalardan, tekrarlamalardan uzak durmanın zamanıdır. Biz emekçiler için, ezilenler için, “GÜL DÜŞÜNMEK” demek, ÇAĞIMIZIN TÜM TEKNOLOJİK İMKANLARINI DOĞRU BİÇİMDE KULLANARAK, İLETİŞİM VE DİYALOG tan ayrılmamamızdır. Birlik için çaba sarfetmemizdir. Verimli olmamız da ilkeli ve kararlı olmamızdır. “GÜLİSTAN” olmamız, mutlaka mücadele etmemiz, GÜÇ BİRLİĞİ etmemiz gerekir anlamına gelmektedir.

Yazarımız

H. Hasan Tuzcu
Mühendis.
Harita mühendisliğini Selçuk üniversitesinde okudu. Aslen Xalikanlı, Ankara yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı