NUÇETÜRKİYE

Belli ki, Hitlerin kitabını sonuna kadar okumuş!

“Bu adam pek kitap okumaz ama belli ki, Hitlerin kitabını sonuna kadar okumuş”

Demirtaş, Erdoğan’ı kastederek, “Diyor ya ‘Biz Hz. Peygamberin yolundayız’ yalan. Sen Hitlerin yolundasın. Seni etkileyen kitap Hitlerin ‘Kavgam’ kitabı.” dedi.

Partisinin Bitlis il kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti kapatmaya alışan bir zihniyetle mücadele ettiklerini belirterek, “Bizim partimiz 5 yıldızlı otellerde kurulmadı. Tek adam etrafında kurulmadı. Bütün siyasi geleneği, yoksul, emekçi halkın omuzlarında yükselen bir partidir” dedi.
Meclis’te ‘halkın partisi’ olarak sadece HDP’nin bulunduğu ileri süren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘BİZ MÜKEMMEL BİR PARTİ OLMAYABİLİRİZ’
“Binlerce partilimizin emeği ile var olmuş bu partiyi korumak, demokrasiyi korumak, hepimizin boynunun borcudur. Biz mükemmel bir parti olmayabiliriz. Dürüst çalışanlarımız var. Atama için burada değiller özgürlük ve partilileri için buradalar. Eksikliklerimiz var. Oluşan her yeni yönetim bunun gidermek için ortaya çıkar. Bugün Bitlis’te HDP’nin güçlenebilmesi için tarihi bir fırsat önünüze gelmiştir. Bugüne kadar görev yapan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yeni seçilecekleri de yalnız bırakmayacağız.”

‘SURİYE’DE 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞANIYOR’
Demirtaş, Türkiye’nin önemli bir dönemden geçtiğini belirterek, “Kendi anavatanımızda 100 yıldır bütün Ortadoğu’yu gizli bir şekilde yapılan anlaşmalar ile Arap coğrafyasında yeni devletler kuruldu. O gün bu gündür Arap toplumu ve Kürtler gün yüzü görmedi” dedi. Bu kez özgürlük ve demokrasi isteyenlerin sayısının fazla olduğunu kaydeden Demirtaş, “Her ülkenin kendi hesabı vardır. Her biri kendi geleceğini garanti altına almak için Ortadoğu’da savaşıyorlar. Suriye’de 3. dünya savaşı yaşanıyor. Bizi dağıtmaya çalışıyorlar. Silopi’yi, Yüksekova’yı, Şırnak’ı yıkarak tümüyle harabe edilmesinin sebebi budur. Halk paramparça olsun istiyorlar” diye konuştu.

‘SAKSI KÜRT’Ü, VAZO KÜRT’Ü İSTİYORLAR’
Selahattin Demirtaş, bölgedeki insanların hak almasını isteyenlerin faşizan bir şekilde kendilerine saldırdığını söyledi: “Türkiye’de hiçbir farklı kimliği, çiçek gibi kabul etmediler. Saksı Kürdü, vazo Kürdü olsun istiyorlar. Bize saldırılarının nedeni budur.”

Ayırım yapanların ‘Biz Kürtleri yok saymadık’ dediğini kaydeden Demirtaş, “Kürt yoktur diyemezdin. Deseydin zaten seni tımarhaneye koyarlar. ‘Ben sizi tanıdım’ diyor. ‘Biz gelene kadar benim Kürt kardeşime Kürt diyemiyorlardı’ diyor. Siz faşistler diyemiyordunuz ama biz Kürtler kardeşlerimize Kürt diyorduk. Bir insan hakları ile birlikte insan olur. Senin önündeki vazo Kürt’ünden kime ne hayır gelir?” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirirken, “Yaratılanı sevdik, yaratandan ötürü” ifadesini hatırlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun hesabını mutlaka verecek. Bunların hepsi yalan cumhuriyeti kurdu. Eşitiz diyor. Bunu da kutsal kitaplara dayandırıyor. ‘Her türlü milliyetçiliği ayakların altına aldık.’ Sen bir yalancısın sen. İslam’ı milliyetçilik için alet haline getirdin. Kendi milliyetçi duyguların için ırkçılığı başının üstüne çıkardın. Öyle olmasaydı eğer Cumhurbaşkanı olarak herkese eşit davransaydın, niye Kürt kardeşin ana dilinde eğitim yapamıyor?”

Selahattin Demirtaş, ‘Tek millet, tek devlet ve tek dil’ sloganının Hitler’in sloganı da olduğu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘BELLİ Kİ, HİTLERİN KİTABINI SONUNA KADAR OKUMUŞ’
“Bakın Hitler 1932’de yapılan bir seçimle kendi partisi tek başına iktidar olamayınca erken seçim kararı aldırdı. Kendisi de partisinin genel başkanı idi. Tıpkı 7 Haziran’da Türkiye’deki gibi. Tekrar seçim yaptırıp çoğunluğu ele aldı. İlk yaptığı iş dokunulmazlıkları kaldırdı. Komünist Partisi milletvekilleri başta olmak üzere hepsini içeri attırdı. Başbakanlıkla, cumhurbaşkanlığını birleştirdi. Tesadüfe bakın. ‘Yetki bendedir’ dedi, diktatörlüğünü ilan etti. Muhalifleri vatandaşlıktan çıkarttı. Bu adam pek kitap okumaz ama belli ki, Hitlerin kitabını sonuna kadar okumuş. Diyor ya ‘Biz Hz. Peygamberin yolundayız’ yalan. Sen Hitlerin yolundasın. Seni etkileyen kitap Hitlerin ‘Kavgam’ kitabı. İnanın karakter olarak da birbirlerine benziyorlar. Akıbetleri benzer mi? Onu da göreceğiz.”
Demirtaş, eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tarihe ‘insan yakan başbakan’ olarak geçeceğini söyledi. Cizre’de olanları anlatan Demirtaş, “180’den çok insanı orada diri diri yaktılar. Davutoğlu bunu yaptı. Normal bir durum değil. Anlatmaya çalıştık. Olmadı. Bu zalim devlet ne kadar zalim olduğunu göstermek istedi. Bunu Kürtler hakkını isteyecekler ya, bundan sonrakiler sahip çıkmasınlar diye bu yapıldı. Burada yapılanları tarihe not düştük” dedi.

‘SUÇ İŞLEMEDİK’
Demirtaş, milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili de suç işlemedikleri görüşünü savundu. Demirtaş, “AKP mahkemelerinde kirpiğimizi kıpırdatmaz öyle dik dururuz. Varsa yanlışımız halka karşıdır. Kanunlara karşı suç işlemedik. Bitlis’e geldik konuştuk. Fezleke hazırladılar. Beni mahkemeye çıkardıklarında ‘söylemedim’ demeyeceğim. Yüksek sesle orada da konuşacağız” dedi.

Kimsenin onuruna haysiyetine saldırmadıklarını ve başlarının dik olduğunu anlatan Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘BUNLARIN TARİHİNDE DİRENİŞ YOK Kİ’
“Dokunulmazlıklarımızı kaldırmışlar. Bakalım el mi yaman bey mi yaman? Dokunulmazlıklar kaldırılınca tir tir titreyeceğimizi bekliyorlar. Bunların tarihinde direniş yok ki. Kenan Evren’i alkışlayıp methiye düzen, şiir yazan bir düzendir. Bu siyasi anlayış ‘senin tankına palet olayım’ diye şiir yazan dönemdir. Bunlar bütün değerlerini kirli anlaşmalarla sata sata buraya geldiler. Aynı değerlerini satılığa çıkartarak buraya geldiler. İslam’ın neresinde rüşvetin helal olduğu yazıyor. Hırsızlık mubahtır diyor? Diri diri insan yakmak, kul hakkı yemek nerede yazıyor? En çok da Bitlis gibi kendi inançlarına bağlı yerlerden tokat yediler. Bunların İslam’la alakaları yok. Allah’tan korkan kuldan utanır. Bunlarda böyle bir şey yok. Kul hakkı yiye yiye domuz gibi oldular.”

‘BU KARPUZ ÇALANA HAKARETTİR’
Demirtaş, “Manavdan karpuz çalana da hırsız, bunlara da hırsız diyoruz. Bu karpuz çalana hakarettir” diye konuştu. Dokunulmazlığın kaldırılmasının kendileri için değil, başkaları için felaket olacağını söyleyen Demirtaş, “Dokunulmazlık mevzusu da bizler açısından değil, onlar açısında siyasi bir felaket olacaktır. Biz zaten canımızı ortaya koymuşuz. Zor günlerde canı ile özgürlüğünü vererek hapis yatmış arkadaşlarımız var. Sen, sana oy verenler için tırnağını vermezsin” dedi.

/ Haberdar

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.