Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Bir Başarının Anatomisi

Geçen hafta, ‘Post-Doctorat’ tezi üzerinde çalışan, Danimarkanın Roskilde Üniversitesinde çalışan bir bayan profesörle, bir toplantım vardı.
Toplantımızın konusu, kusca.com’un kuşcalılar arasındaki iletişimi sağlama misyonu idi. Bana yönetilen soruların arasında en önemlilerinde birisi ‘Kusca.comun Okul kampanyası’ idi.

İsterseniz bayan profesöre verdiğim cevabı sizinle paylaşayım!

‘Kuşca halkı bugüne kadar bir çok sosyal dayanışma projesine imzasını atan bir halk! Bu belki insanlarımızın içinde bulundukları sosyo-kültürel ve sosyo-coğrafik durumundan kaynaklanan bir sonuç olabilir. Ama Okul Kampanyamızda farklı olan bir şey sözkonusuydu! Bugüne kadar yapılan tüm sosyal dayanışma projelerini ‘Büyüklerimiz toplanır, neyi, nasıl alınacağını karar verirler ve kimden ne kadar yardım alacaklarını ‘karar’ verirlerdi! Ondan sonra ‘kapı kapı dolaşıp yardımı toplarlardı’ Ama biz kusca.com olarak bir ilki gerçekleştirdik. Okulumuzdan gelen istek üzerine, kapsamı belli, tamamıyla isteğe bağlı ve internetin sağladığı imkanlardan yararlanarak bir kampaya açtık..
Evet başta biraz sürecin nasıl gelişeceğini tam kestiremiyorduk! Ama bir kaç hafta içinde kampayamıza ilginin yüksek olduğu ortaya çıktı. Bir çok insan kampanyaya katılmak istediğini söyledi. Sahsen tanımadığım kuşcalılardan mail mesajı aldım! Düğünlerde arkadaşlardan kampayaya ilgilerini duydum.
Evet gerçekten kampanyaya ilgi büyüktü. Ama bu kampanya süreci içinde hiç bir sorunun olmadığı anlamına gelmiyordu. En önemli sorunumuz, internet ortamında ödeme yapabilmek oldu. Bir çok insanımız kampanyaya katılma arzusunda olmasına rağmen, ya bir visa kartına sahip olmamalarından yada hesap açtığımız firmaların sitelerindeki kullandığı dili anlayamamalarından dolayı katılamamıştır.
Ama bizce hiç önemli değil. Önemli olan ilgileriydi.

Sonuç olarak, başarıyla okulumuza sözünü verdiğimiz cihazları teslim ettik!.’

Evet bu sözleri gururla bayan profesöre söyledim..

Madem ki Kusca.com’un misyonu ile başladık, yazımızı bu misyonumuzla devam edelim.

Bu yazımın başlığını ‘Bir başarının anatomisi’ olarak seçtim. Anatomi bir vucudun değişik organlarının birliğidir. Burada tabii ki insan vucudunu tarif etmeye çalışmayacağım. Burada kusca.comla başlayan bir süreç ve devamındaki gelişmeleri sizinle paylaşma arzumdur. Yani bir nevi ‘Kusca.com’un Anatomisi’.

Evet, bizi baştan beri takip eden arkadaşlar bileceklerdir ki, Kusca.com açıldığı gündem beri sürekli gelişim içinde olmuştur. Kusca.com içerik olarak Kuşca ve çevresindeki halklara hitap etmekte olup yeni site ve imkanları kendi bünyesinde oluşturmakta! Kusca.com’un oluşturduğu yeni imkanlardan bir kaçını sizinle paylaşmak istiyorum.En önemli oluşum şüphesiz KUSCA HOSTİNG dir.
Belki hatırlıyorsunuzdur. Bağlı bulunduğumuz hosting firması yayın antlaşmamızı tek taraflı olarak iptal etmişti. Bizde ‘..olsun dedik ve kendi hosting firmamızı kendimiz açarız’ dedik ve açtık!!

Evet şuan bu yazıyı kusca hostingde okuyorsunuz! Kusca Hosting kendi siteleri yanısıra dostlarımıza, içanadolu dost köy ve kasabalara hosting olma amacındadır. Bunu imkanı sorunsuz, direk ve hiç bir bürokratik engelle takılmadan yapacagız. Daha fazla bilgi için kuscahosting.com’ u ziyaret edebilirsiniz.
İkinci oluşum olarak KUSCA RADIO yu öne çıkarmak istiyorum. Evet Kuscaradio.com kısa bir süre önce başlamasına rağmen büyük bir başarı performansunu göstermiştir.

Şimdiden, bir çok ülkeye yerleşmiş kuşcalı gençlerden oluşan 6-7 Dj’ kadrosuna sahip ve yayın süresince en az 10 – 20 kişi yayına katılmakta! Kuscaradio.com ileride canlı sözlü yayın yaparak kuşcalıların sesi olma amacındadır.

Tekrar buluşmak dileğiyle..

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster