Celal DeveciEDİTÖR'DENNUÇEYAZARLARIMIZ

Bir fotoğraf – İki kuşak – 21 Kasım seçimleri

Celal Deveci

Celal Deveci

Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Yazarın tüm yazılarını göster

21 Kasım Salı günü, Danimarka da yerel ve bölge belediye seçimleri olacak.

Her ne kadar Danimarka’nın ırkçı partisi Danimarka Halk Partisi (DF) göçmenleri seçme ve seçilme hakkını bir dil sınavına bağlamak istese de, Danimarka’da yaşayan göçmenler 1981 yıllından beri yerel ve bölge belediye seçimlerine katılma ve seçilme hakkına sahipler.

Danimarka’nın bir çok şehrinde seçime katılan adaylar arasında onlarca Kuşcalının olması biz Kuşcalılar için sevindirici bir durum.

Geçen gün sosyal medya da gözüme bir fotoğraf takıldı. Fotoğrafa bakarken bir yandan sevinip gurur duyarken diğer yandan Danimarka da geçen 50 yılımızın kısa bir tarihi gözlerimin önünden geçti.

Mahmut Erdem ve Fırat Sarı

Bir fotoğraf – iki kuşak! Biri Danimarka’ya ilk gelenler arasında diğeri Danimarka doğmuş..

Mahmut; Danimarka’ya gelen ilk göçmenler arasından. O günden bugüne sürekli politik çalışma içinde olmuş, yıllarını ve yaşamını göçmen davasına adamış, Belkide Danimarka’da göçmenler için verilen mücadelenin ilkleri arasında. Örneğin Danimarka’da göçmenlerin seçme ve seçilme hakkını almasına, FAT ve IND-SAM’da yaptığı çalışmasıyla, büyük katkısı olmuş.

Mahmut’la ilk kez 1980 yılında FAT’te (Türkiyeli İşçiler Birliği) karşılaştım. Mahmut o sıralar FAT başkanıydı. Ben ise daha 16 yaşımdaydım. Türkiye’den yeni gelmiş, politik olarak oldukça heyecanlı ve Dünya’yı değiştirmek için bir farkındalık yapılması gerektiğine inanmış bir genç.

Aslında o farkındalığı tamda Mahmut yapmaktaydı.

İlk gördüğüm Mahmut; Mütevazı bir kişiliği olan, saygın, cana yakın, sevecen, aramızdaki yaş ve tecrübe farkına rağmen benimle kurduğu diyalogda ciddi ve kapsayıcıydı.
O günden bugüne yıllar geçmesine rağmen, Mahmut halen enerjik, idealist ve saygın bir kişiliğe sahiptir.
İşte o yukarıdaki fotoğraftaki Mahmut Erdem, tıpkı 1980’li yıllarından başında olduğu gibi idealleri için sokakta, ellerindeki broşürlerle, daha iyi bir gelecek için, bende varım derken, umutlanmamak elden değil.

Mahmut’la olan arkadaşlığımız ve beraber çalışmamış hem IA (Göçmenler Dil Okulu hem de IND-SAM’da (Göçmen Dernekleri Konfederasyonu) yıllarca devam etti. Bende bir çok Kuşcalı gibi Mahmut’un bilgisi ve tecrübelerinden yararlandım.
Mahmut, bu yıl ki seçime, Brøndby belediye seçiminde, Sosyal Demokrat Partisi adayı.

Fırat’a gelince; Fırat daha yirmili yaşının başında politikayı sevmiş, bir çok politik çalışmaya imza atmış, enerjik ve idealleri peşinde usanmadan koşan genç bir kuşcalı.
Fırat, bugüne kadar yaptığı çalışmalardan dolayı, kimlik arayışında olan bir çok gencimiz için rol model bir konuma sahip.
Bir yandan öğretmen olarak çalıiırken, diğer yandan gençlere destek amacıyla spor ve boş zamanlar aktifetelere imza attı.
Fırat, bu yıl ki seçimlere, Başkent Bölge belediyesi (Region Hovedstad) seçiminde Muhafazakar Partiden aday.

Mahmut ve Fırat’a başarılar dilerken, Onlar aracıyla temsil edilmek hiçte fena olmaz, derim…

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.