Sezer SarıYAZARLARIMIZ

BOLLUK İÇİNDE FAKİRLEŞMEK

Kendimde iicinde bulundugum bir yerden bahsetmek istiyorum. O yer okul ve koyumuzun okulu. Kimi hedeflerini gerceklestirmek icin, kimisi sadece diploma almak icin, kimisi sadece zaman gecirmek icin geliyor. okulumuzda okuyan ogrencilerin %80 veya daha fazlasinin belli bir hedefi yok.Bu oran icerisinde olanların cogunun kafasında okuyayım universiteye gideyim diye bir dusunce yok. Okulumuzda verilen egitim tartisilmaz cunku oldukca iyi bir egitim veriliyor ve ogrencilerin belli yerlere gelmesi icin ugras veriliyor.Ama is sadece ogretmenlerde bitmiyor.Karsılıklı olması gerekir eger bir ogretmen nasıl ugras veriyorsa ogrencilerin velilerinde o oranda ugras vermesi gerekir.

´ Burda bir diger faktor avrupa faktorudur. Evet avrupa hayatımıza girdikten sonra ogrencilerde okuma hevesi diye bir sey kalmadı.Tek hedefleri var o da avrupa hedefi. Eskiden beridir gelen bir sey bu.kiminin babasi avrupa da kiminin nisanlisi orda.Hepiniz gormus ve sahit olmussunuzdur 2 sene oncesine bakalım 2 sene once koyde genc nufus diye birsey kalmamıstı.Yas 18 oldu mu haydi avrupaya evlendirilirdi veya baska yollara gidilirdi. Simdiye bakıyoruz onleri tıkanan gencler ne yapacakları belirsiz nereye tutunacakları belirsiz. Bu kucuk cocuklara yani ilkokul cocuklarına da yansıdı kucucuk yasında Avrupa hevesindeler.

İnsan elindeki zamanın kıymetini bilmeli gecen zaman bir daha geri getirilemez. Su an herkes buyuk cogunlugu elimde olsa okurum diyor.Ama gecen zamanın su an farkına varıyorlar ve zamanında yapmadıklarını su an yapmak istiyorlar.Burada herkes ilaki okusun demiyorum bazilari soyle dusunebilir okumakla kim ne yapmıs. Ama sırf sadece para kazanmak icin okumamalı insan, hayatın ne demek oldugunu nasıl hareket edebilmeyi insan okumakla daha iyi anlar. Ama okumayı icten ve anlayarak yapabilmeli insan yoksa okuması bosa gider.

Gelelim koyumuzun buyuklerine koyumuze ayda 100binlerce kron girer ve nereye nerde harcandıgı belirsiz. Cogu bu parayı degerlendireyim diye dusunmez. biz sadece yeniceobayı zengin etmekle ugrasıyoruz cunku gelen paraların cogu yeniceoba’ya giriyor ve zengin olan onlar oluyor.kendi esnafımızı zengin etmekle ugrasmıyor ve kendisi bir is yeri acayimda koyumuz zenginlessin diye dusunmezler. Bize bu kadar para geliyor ve bu rahatlık icinde hic bir is yapamıyoruz. Bizdeki bu firsatlar baskalarında olsa bugun cogu zengin ve yuksek mevkilere gelmis olurlardi . Ama bizim toplumumuz ‘bolluk icinde fakirlesiyor’

Evet bolluk icinde fakirlesiyoruz, cebimize hic ugras vermeden calısmadan bir is yapmadan gelen paralar yuzunden biz herseyimizi kaybediyoruz, Tembellesiyoruz..Herseyimizi kaybetmeden ugras verelim herkesin kendi ayakları uzerinde durmasını burdan herkesten istiyorum…Elinizdeki imkanlarla cocuklarınızı daha iyi yerlere gelmesi icin ugrasin cunku oldukca iyi imkanlara sahipsiniz.bu imkanlarimizi degerlendirelim lutfen….. SAYGILARIMLA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı