DANİMARKANUÇE

Danimarka’dan Binali Yıldırım’a #Hayır teşekkürler

Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen, Binali Yıldırım’ın Danimarka’ya yapmak istediği geziyi iptal etti. İptal gerekçesi olarak, Türkiye’deki gittikçe kötüleşen insan hakları ve son Holland ile yaşanan kriz gösterildi.

Türk hükümetinin son günlerde, batı değerlerine olağan üstü saldırması, böyle bir gezinin Danimarkanın onayı anlamına geleceği düşüncesi, iptalin gerekçeleri arasında sayıldı.

Lars Løkke Rasmussen’un sosyal medyada yayınladığı demeci: 

Den danske regering ser med stor bekymring på den aktuelle udvikling i Tyrkiet, hvor demokratiske principper er under stort pres. Normalt ville det ikke blokere for et møde deres premierminister, Yildirim, men snarere gøre det endnu mere relevant, fordi det kunne give mulighed for at formidle denne bekymring direkte. Men den tyrkiske ledelses karakteristik af de vestlige demokratier og de aktuelle udfald mod Holland vil betyde, at et møde netop nu vil blive udlagt som udtryk for, at Danmark ser mildere på udviklingen i Tyrkiet, hvilket ingenlunde er tilfældet.

Jeg har derfor meddelt min tyrkiske kollega, at vores møde bør udsættes.

 

 

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.