KasımSeçimiNUÇE

Demirtaş, Avusturya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Erdoğan, Obama ile görüşmek için yalvarıp dursun, Demirtaş yeni bir diplomatik atakla Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir araya geldi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Avrupa’ya giden HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek ve beraberindeki heyet, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. Toplantıda konuşan Demirtaş, Fischer’e parti politikalarını aktardıklarını belirterek, “Bütün Ortadoğu coğrafyasında katı merkezi devletlerin, diktaörlük, tek adam yönetimlerinin hakim olduğu yerlerde; yerinden yönetimi, özerkliği savunuyoruz. Partimizin başarı elde etmesi Türkiye demokrasi açısından da umut vericidir. Sayın Cumhurbaşkanı ile yaptığımız görüşmede bunları ifade ettik. Bizim ülkemizde en can yakıcı sorun, yeniden başlayan silahlı çatışmalardır. 2,5 yıl boyunca zorluklara rağmen devam eden sürecin bitmiş olması yeniden kanın akmasına neden olmuştur, biz de bu konuya ağırlık veren çalışma yürütüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’na Türkiye’nin iç barışına katkı sunacak aday ülke olarak, karşılıklı ateşkesin sağlanması, müzakerelere dönülmesinde cesaretlendirici bir politika oluşturmaları konusunda kendilerinden beklentilerimizi ifade ettik” dedi.

Demirtaş, HDP’nin etki gücünün seçimlerde aldığı yüzde 13’lük oydan fazla olduğunu belirterek, Avusturya’nın da Türkiye’deki barış adına gayret edeceği izlenimi edindiklerini aktardı. İnsanlık düşmanı DAİŞ tehdidine de değinen Demirtaş, uluslararası kamuoyunun Rojava’daki direnişe katkısının önemli olduğunu söyledi.
DBP Eşbaşkanı Yüksek ise Avusturya’daki sisteme benzer yerel demokrasiye dayalı sistem yaratmayı hedeflediklerini belirterek, AKP’nin baskılarının ortadan kaldırılması için Avusturya’dan da destek istediklerini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.