Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Devlet aklı

Dogru, hakli tespitler yaparken, aldanmayi en aza indirmek lazim. Zaten hata yapmadan dogruyu bulamayiz. Mühim olan hatalarimizi görmektir.

Dogruyla bulustukca saglikli bir bakis tarziyla analiz yapilir. Konumuza gelince hata dedimse kendim hatalarimdan yola cikarak konuyu dillendiriyorum.

Bir zamanlar bende su devlet akli dedikleri oldukca nasibini almis birisiydim. Yalniz devlet aklimi? Cemaat, cemaatlar akli, irkci TV akli, adete Ortadogu Siyasi Islam Cemaat Federasyon’u cevrilmistir. Bütün bu olumsuzluklari yan yana getirdigimde, secimden secime Kurdistan’da
kürt kesiminden kendini gösteriyordu. Kürtler en az %15 oy almak yerine ancak zor bela %7 oy alabiliyor. Geri kalan oylar sistem partilere gidiyor.

Hatalar, eksikler, elestiriler haksizlik olmadigini ortaya cikiyor. 30 yillik mücadeleye ragmen kafamizdaki kurdugu karakollari bir türlü cikaramiyoruz. Türk Islam Tezi tek dil, tek din, diyanet onanlama makamidir.

Degerli insanlarimiz bu elestirileri yaparken ukalalik yaptigimi zannetmeyin. Zaten kastim bir kesimi elestirmek degil. Kendi yasamami bir kesinti dile getirmektir. Ömür boyu dinliyoruz. Taziyelerde, aile sohbetlerinde, toplantilarda, su tarihte söyle olmus, bu tarihte sunu söylemisler, binlerce sene önce söyle olmustur. Tarihten alintilara kimse karsi degil. Günümüzü anlat, zamanimizi irdele, yargila, elestirileri genis tut.

Su Ortadogu mezhep catismasina ne demeliyiz? Imha yok etme, teknoloji dünyamiza yakisirmi? Bu konuda egemen sistemi yargiliyalim. Dünyamizi cennete cevirmeden, öbür dünyada cennetle bulusmak mümkünmüdür? Agustos’ta cumhurbaskani secimi var.

Ümit ediyorum bütün kürtler, aleviler, ötekilestirilmis kesimler, kapitalizme karsi müslümanlar herkes yüzünü cumhurbaskani sayin Selahattin Demirtas’a cevirmeli. En az hedef %15 dilegiyle. Kanimca 1. turda kimse secilmez, 2. tur secimde tercihim sayin Tayyip Erdogan’dir.

Ape Beram

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı