Sezer SarıYAZARLARIMIZ

DÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ?

Köyümüzün geçmişten bugüne degişen bircok örf-adet ve gelenekleri vardır. Bunları kısa bir şekilde açıklamak istiyorum.Acaba dünden bugüne ne değisti, ne değişmedi:

Öncelikle saygı konusuna değinmek istiyorum.Bu konuya iki örnek vermek istiyorum vereceğim örnekler herkes tarafından görülen ve herkesin şahit olduğu örneklerdir.

1-Eskiden büyüklerimizin yanında sigara içmezlerdi köyümüzün gencleri ama simdi birakin büyüklerin yanında babalarının ve annelerinin yanında sigara içen gençlerimiz var. Bu örnek büyüklerimize olan sayginliğimizi büyük bir oranda azaltmıştır.

2-Köyde iki kahvenin olması ister istemez genclerimizi kahveye çekiyor. Ve sonucta babası bir masada kendisi diger masada oynuyorlar.Eskiden babalariyla aynı odada oturamayan gencler su an karşılıklı okey masasında oturuyorlar. Bu da saygısızlığın bir sonucunu ortaya koyuyor.Bu iki örnek köyümüzde değişen değerlere en iyi örneklerdir.

Sevgi konusu da önemli bir konu köyde yaşayanlar için konuşmak istiyorum. bunu da bir örnekle açıklamak gerekirse herhalde anlaşılır.

Son birkaç senedir özellikle köyümüzde birbirini çekememezlik almış başını gidiyor. kimse kimseyi sevmiyor çogunluğunun içi ile dışı bir degil. Dedikodu o keza artmış durumda. bunların tek nedeni var çalışmayan bir toplumuz. Çalışan bir toplumda dedikodu oldukça azdır. Bu dedikodu sonucu insanları ne kadar sevdiğimiz ortaya cıkıyor.

Toplumumuzda ozellikle değisen bir ornek daha var :
Eskiye bir baktığımız da büyüklerimiz konusurdu biz küçükler ise onlar dinler onlardan birseyler kapmak icin uğrasirdık ama simdi akşamları büyükleri evde bulmak imkansız olmuş. kimisi kahve de , kimisi bilmem nerede… Köyde eski cemaatler kalmamıs bu da çocukların ve gençlerin başı boş olmasına neden oluyor.
Bizler sadece gününü gün eden bir toplumda yasıyoruz buda toplumumuzu ne kadar ayakta tutacak orası da tartısılacak bir konu.Ama fikrimce toplumumuzun son durumu oldukca kötüye gidiyor gidisat hicte hos degil. Büyükler kücüklere gösterilmesi gereken sevgiyi sefkati gostermiyor , kücüklerde genclerde büyüklerine gosterecegi saygıyı göstermiyorlar.

Ceplerine beş kuruş para koyarak iyi elbiseler alarak çocuk yetiştirmek annelik veya babalık degildir. Onlara once sevginin ve saygının ne oldugunun gosterilmesi gerekir. Ki bunlarda gelecek nesle aktarsın. Kaybolan değerlerimizi, sevgimizi ve saygımızı geri getirme zamanı..

Gelisen bir cagda insanlarda gelişmeli ona karşı degilim ama insanlar geliştikce insan olma özelliklerini kaybetmemeli ne olduğu nereli olduğunu unutmamalı.Daha sayamadığım o kadar çok sey değistiki bunlar sadece bir kaç tanesi. burda hepsini sıralamaya gerek yok okuyanlar ekleme yapabilir.

SAYGILARIMLA……

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.