AVRUPAKUŞCA HABERNUÇE

Emre Ünlü: Pozitif sosyal hikayelerle entegrasyon

Avusturya’ya da yayın yapan yerel Tiroler Tageszeitung gazetesi, Kuşcalı Emre Ünlü’nün çalıştığı okuldaki bir etkinliği hakkında bir haber kaleme almış.

Mide yoluyla Entegrasyon

Avrupa’nın bir çok ülkesinde, göçmen ve mültecileri topluma entegre etmek için, bir çok proje yapılmakta. Bu projelerin bir taneside Avusturya’nın Tyrol şehrinde yaşayan Kuçcalı Emre Ünlü tarafında hazırlandı.

Matematik ve dataloji öğretmeni olan Emre projesine ‘Mide yoluyla Entegrasyon’ ismini vermiş. Proje fikri tamamıyla Emre’ye ait olup, proje, farklı yemek kültürlerinin kaynaşması, insanlar arasındaki entegrasyonu daha kolay hale getirebileceği düşünceyle yapılmıştır.

Emre projeye, çalıştığı okula 20 mülteciyi davet ederek başlamış. Davet edilen mülteciler bir yandan okul mutfağında yemekleri hazırlarken diğer yandan öğrenci ve velilerle tanışma imkanına kavuşmuş.

Tiroler Tageszeitung gazetesindeki habere göre ’Mide yoluyla Entegrasyon’ sloganıyla başlayan projeye mülteciler yanısıra, öğrenci ve velilerden de büyük katılım oldu.

Okul mutfağında hazırlanıp servis edilen yemekler arasında, anadolunun mercimek çorbası, makendonyadan gulaş, Afganistandan pirinç, arab salatası, suriye ekmeği ve tatlı olarakta sütlaç vardı.

Emre, projeyi Tiroler Tageszeitung gazetesine şu kelimelerle ifade ediyor: ‘Bir çok mültecinin pozitif bir hikayeye ihtiyacı var. Bu tip sosyal etkinlikler, daha pozitif düşünmemizi sağlar.’

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.