DÜNYANUÇE

En mutlu insanlar parlamenter demokrasilerde

En mutlu ülkelerde parlamenter demokrasi en mutsuzlarında başkanlık var

‘BM 2016 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu insanları parlamenter demokrasilerde, en mutsuzları başkanlık rejimlerinde yaşıyor. Rapor, eşitsizliğin daha az görüldüğü ülkelerin daha mutlu olduğunu da kanıtlıyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı’nın hazırladığı 2016 Dünya Mutluluk Raporuna göre dünyanın en mutlu ülkeleri listesinin ilk beş sırasında Danimarka, İsviçre, İzlanda, Norveç ve Finlandiya bulunuyor. Bu ülkelerin hepsinde parlamenter demokrasi var ve yurttaşlar güçlü sosyal güvenlik sistemlerinden faydalanıyor.

156 ülkelik listenin en alt sıralarındaki Burundi, Suriye, Togo, Afganistan, Benin ve Ruanda’nın ortak özelliği ise hepsinin başkanlık sistemiyle yönetilmesi.

Listede ABD 13’üncü, İngiltere 23’üncü, Türkiye 78’inci, Hindistan 118’inci sırada.

Liste nasıl hazırlandı?

Rapor, bu ülkelerden her birindeki 1000’er kişiyle, her yıl, Gallup şirketi tarafından yapılan anketlerin oluşturduğu verilerinin analizine dayanıyor.

Raporu hazırlayanlar ülkelerin en az dörtte üçünde altı temel unsurun mutluluk göstergesiyle bağlantısı olduğunu belirtiyor. Bu etkenler kişi başı gelir, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, kişisel özgürlük, hayırseverlik ve yolsuzluğun bulunmaması.

/ diken.com.tr

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.