Gule DersimeYAZARLARIMIZ

Gerçektirler, yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanacak!

Küçük çocukların masalları olur, masallarla büyürler, KÜRTLER in masalları kendi dedeleri, nineleri, abileri, ablalarının hikayeleridir. Gerçektirler, yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanacak !

seyitrizaSeyit Rıza 15 kasım 1937 de  tarihe “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu, ben sizin önünüzde diz çökmedim, buda size dert olsun” diyerek idam edilen Dersim aşiret liderlerinden biridir. Binlerce insanın katledildiği bir soykırımdır Dersim !

Dersim o tarihe kadar kültür , toprak ve sınırları olan bağamsız yaşayan bir ülke idi !

Kürt kültür ve inanışını, dilini en iyi koruyan ve bu günlere taşıyan ender topraklardan biriydi ! Bir slogan vardır çok manidar ” Dersime sefer olur Zafer olmaz ” bunun doğruluğunu fazlasıyla kanıtlamış bir halktır Dersim halkı !

Diaspora da yaşayan binlerce dersimli var , tabiki yaşadıkları yerlerden kültürlerden sürgünlerden etkilenmişlerdir, fakat sistemli sürgünler, soykırımlar, asimilasyon çalışmaları hiçbir işe yaramamıştır ?

Binlerce örnek vardır bugün Kürdistan ın bütün illerinde olduğu gibi, Dersim’ dede atalarına benzemiştir KÜRTLER!!!

Seyit Rıza’nın bugün ölüm yıl dönümü ! Seyit Rıza ve Kürdistan’ı Kürdistan yapan ve Kürdistan için ölen, öldürülen binlerce yiğit evladımızı sevgiyle ve saygıyla anıyoruz… Binlerce selam !!!!

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.