Anasayfa / YAZARLARIMIZ / Gule Dersime / Gerçektirler, yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanacak!

Gerçektirler, yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanacak!

Küçük çocukların masalları olur, masallarla büyürler, KÜRTLER in masalları kendi dedeleri, nineleri, abileri, ablalarının hikayeleridir. Gerçektirler, yaşanmıştır, yaşanıyor ve yaşanacak !

seyitrizaSeyit Rıza 15 kasım 1937 de  tarihe “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu, ben sizin önünüzde diz çökmedim, buda size dert olsun” diyerek idam edilen Dersim aşiret liderlerinden biridir. Binlerce insanın katledildiği bir soykırımdır Dersim !

Dersim o tarihe kadar kültür , toprak ve sınırları olan bağamsız yaşayan bir ülke idi !

Kürt kültür ve inanışını, dilini en iyi koruyan ve bu günlere taşıyan ender topraklardan biriydi ! Bir slogan vardır çok manidar ” Dersime sefer olur Zafer olmaz ” bunun doğruluğunu fazlasıyla kanıtlamış bir halktır Dersim halkı !

Diaspora da yaşayan binlerce dersimli var , tabiki yaşadıkları yerlerden kültürlerden sürgünlerden etkilenmişlerdir, fakat sistemli sürgünler, soykırımlar, asimilasyon çalışmaları hiçbir işe yaramamıştır ?

Binlerce örnek vardır bugün Kürdistan ın bütün illerinde olduğu gibi, Dersim’ dede atalarına benzemiştir KÜRTLER!!!

Seyit Rıza’nın bugün ölüm yıl dönümü ! Seyit Rıza ve Kürdistan’ı Kürdistan yapan ve Kürdistan için ölen, öldürülen binlerce yiğit evladımızı sevgiyle ve saygıyla anıyoruz… Binlerce selam !!!!

Cevapla

YADA

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Gule Dersime tarafından

Çocuk & Eğitim

Kuşca Albüm

x

Check Also

Buda bizim kıyağımız olsun

Bu ülkede en çok prim yapan KÜRTLER !!! Paha biçilemez bir mesele!!! Nasıl olmasınki? Dünyada ...