İNSAN HAKLARINUÇE

GİDERSENİZ DAHA KÖTÜ SALDIRACAKLAR!

Cizre”de katliam provasımı yapılmakta!

Giderseniz daha kötü saldıracaklar!

Cizre’nin Cudi Mahallesi’nde iki ay önce göreve başlayan Diyarbakırlı Sevgül isimli bir öğretmen de ilçeyi terk edenler arasında.

Soyadını vermeyen Sevgül öğretmen, evine döndüğünü ama şimdi vicdan azabı çektiğini söylüyor:

“Aslında son bir hafta oldukça sakindi. Çok tuhaf geliyordu ama her şey normale dönmeye başladı diye düşündük. Öyle ki İnsanlar artık akşamları da dışarıya çıkıyordu. Pazartesi sokağa çıkma yasağı ilan edilecek diye bir söylenti çıktı.

“Okul müdür yardımcımız bizlere mesaj gönderdi. Biz de yasak çıkar burada kalırız endişesiyle apar topar çıktık. Otogara gittik. Herhangi bir sorun yoktu ama bir anda tomadan gaz atıldı, havaya ateş açıldı. Sokak aralarından ilçe dışına beş km yol yürüdük.

“İnsanlar bize ‘Gitmeyin, neden bizi terk ediyorsunuz’ diye tepki gösteriyordu. Çocuklar da ‘Öğretmenim gitmeyin, siz giderseniz bu sefer çok daha kötü saldıracaklar’ diyordu.

“Kendimi çok kötü hissettim. Ailem Diyarbakır’da. İki arada kaldım. Şimdi de Cizre’yi terk ettim diye vicdan azabı çekiyorum.”

‘Mesajların hizmet içi eğitimle ilgisi yok’

ogretmeler

Silopi Eğitim-Sen Şube Başkanı Metin Alan da, gün içinde bini aşkın öğretmenin ilçeyi terk ettiğini söyledi.

Resmi prosedüre göre hizmet içi eğitim planlamasının yıllık yapıldığını, yolluk ve harcırahların daha önceden belirlenerek resmi internet sitelerinde yayınlandığını söyleyen Alan, prosedürün bu sefer işletilmediğini kaydetti.

Son yedi ayda bölgede yaşanan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlardan dolayı on binlerce öğrencinin doğru dürüst eğitim alamadığını ifade eden Silopi Eğitim-Sen Şube Başkanı, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün aldığı bu kararın ‘savaş politikasına hizmet ettiğini’ savundu:

“Milli Eğitim’den aldığımız bilgiye göre öğretmenlere gönderilen mesajın eğitimle hiçbir alakası, gerekçesi yok. Yarın ilan edilecek olan yasağın ön hazırlığı olarak görüyoruz. Öğretmenlerin ilçeyi terk etmesini istiyorlar. Bu kararla birlikte Milli Eğitim savaş politikalarına hizmet etmiş oluyor.”

Büyük operasyon kaygısı

Adıyamanlı olduğunu söyleyen Metin Alan, vicdanen rahat etmeyeceği için Silopi’yi terk etmeyeceğini ifade ediyor:

“İlçe sakinleri öğretmenlerin Silopi’yi terk etmesini istemiyor. Bugün birçok veli öğretmenlere ‘Neden çocuklarımızı terk ediyorsunuz?’ diye tepki göstermiş.

Image copyrightDIHA 

“Yarın öbür gün öğretmenler döndüğünde ilçe sakinleri onlar hakkında iyi düşünmeyecek. Burada ilçe sakinleri ve öğretmenler de karşı karşıya getirilmiş durumda. Halk da berbat durumda. Büyük bir operasyon kaygısı var ne yazık ki”

Silopi’de görev yapan ve memleketi Adana’ya dönen bir öğretmen de bir süredir bazı sosyal medya hesaplarından “PKK’nın ‘Cizre ve Silopi’de katliam var’ demesine saatler kaldı; Cizre’de yakın zamanda tahminen 20 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edilme ihtimali yüksek; Cizre ve Silopi’de etnik temizlik yapılacak..” gibi mesajların insanlarda bir tedirginliğe neden olduğunu söyledi.

Son bir haftada Cizre ve Silopi’ye zırhlı araç takviyesinin olduğunu ve belli noktalarda güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirten öğretmen, bu durumun herkesi kaygılandırdığını ifade etti.

/bbcturk

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.