Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Güneş var oldukça

Günes var oldukca, sizlerde var olacaksiniz Ezidi kardeslerim.

Günese secde eden halk ezidiler. Tarih boyunca cok agir baskilara maruz kaldilar. 72 defa katliam gecti üzerlerine, bu kadar katliamdan sonra günümüze kadar ayakta kalmalari bildiler. Yasam gücü güneste oldugunu inaniyorlar. Bu yüzden ibadetlerini günese secde ederek yaparlar.

Ezidiler soykirima ugramalari 21. yüzyilin insanligin ayibidir. Gene ezidi kardeslerimiz Derwese Evdi ile Adule efsanesinin gectigi Sengel Daglarina simdi onbinlerce insan, burcu burcu kürtlük konan, saf ari ezidi kardeslerimiz siginmis durumdalar. Bekleyin güzel kardeslerim. Yakinda birileri düsünce yapisiyla, felsefesiyle gelecek, yüreginden bütün inanclari tasiyan, insanlarin kurtaricisi herkes yasadigi topraklarda özgürce hayatini idame edecektir.

Irak perlamentosunda ise ezidi parlamenter Viyan Dexil Sengel´daki katliam ve Sengal Dagi’na siginan sivilleri durumu su cümlerle ile anlatiyordu:

“Sayin baskan, Sengal Dagi bölgesinde katlediliyoruz. Lailah illallah diyor bizi katlediyorlar. Karalar giymis bu kapkara örgüt karanlik caginda görülmemis vahseti yapiyorlar. Erkekleri öldürüyorlar, kizlari cariye olarak aliyorlar.

Gene siyasi Islami yazmak zorundayim. Siyasi Islam halklarin düsünsel, zihinsel olarak kölelestirdigini, bunu insanliga kirilma noktasi oldugunu görmemiz gerekir.

Egemenlerin elleriyle veya egemenlere yakin olan din adamlari kendi kontrol altinda alarak, dürüst Islam öncüleri deyimi ile, yeni rivayetlere, uydurma hadiselere, kendine göre, bölgesel, siyasal, devletlisel, bir yol cizmisdir.

Eger yazdiklarim olmasaydi, Kerbelalar olmayacakti. Halepce katliami olmayacakti. Günümüzde Islam cografyasi kan revan icinde olmayacakti. Siyasi Islam kürde düsmanlik yaptigini görmemiz gerekir. Islamıi degil, müslümanlari ve müslüman halki tartismamiz ve elestirmemiz gerekmektedir.

Allah Ezidi Kürt kardeslerimizi günessiz birakmasin.

Ape Beram

Daha Fazla Göster