Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

HAYATIN ANLAMI

Hayat bir yol. Bu yolculuk dünyada zalimin zülmü, elini cektigini görmedik. Ne zaman zalimlerin zülmü yok olursa, o zaman hayatin bir anlami olur. Yazar Elif Safak kitabinda cok güzel, bir tesbitte bulunuyor. Insanlar hem etobor, hemde otobor, keske insanlar yalniz otobur olsaydi. Insanlar belki bu kadar acimasiz olmazdi. Gizlisi, saklisi yok. Demokrasi olmadigi yerlerde acimasizlik, haksizlik cogalir. Insanlarin halayeti ruhiyesi bozulur. Süphe duygusu cogalir. Islam toplumlarinda insan haklari, özgürlük, adalet konusunda cok büyük eksiklekleri var. Söyle bir örnek vermek istiyorum. Insanlarimizla ne zaman tartisirsak, bir sürü bahaneler üreterek, demokrasi, insan deger ve eksiklerimizi kabullenmez. Islam dünyasi denilen müslüman cografyasinin icler acisi. Her yerde savas, ic ve dis savaslarin getirdigi darbeler yüzünden karada ve denizlerde ölen müslümanlardir. Birilerine sorsak cogunluk dis güclerin isidir der. Kafasi baska gücler tarafindan doldurulmus, sarhoslugu yol acmis kesimleri ISID benzerleri nerede ciktigini sorsak, dis güclerin isi. Basta Amerika, Israil ve Rusya isaret eder. Haydi diyelim onlarin oyunu, hilafet iddaisinda bulunan örgütün basinda onlarin adami var. Bu örgüte katilmak icin gelen bu kadar ahmak insanlar nereden cikiyor? Dünyanin dört bir yanindan gelen bu gencleri dis güclermi icat etti? Bu acimasiz insan ve müslümanligi dis güclermi yaratti?

Efendim Islam’i Islam ile kirdiriyorlar. Bana asla akilli ve mantikli gelmiyor. Zaten kendi kendimizi kirdirmaya calisiyoruz. Dis güclere ne gerek var. Dünyanin en emparyalistleri Amerika, Israil ve Rusya. Emparyalist konusunda dünya devletlerin günahsiz olduklarine söyleyemeyiz. Sormak istiyorum herhangi bir ecnebi devlet adami filan yere girip oradaki kilisede pazar aini yapacagiz duydunuzmu? Herhangi bir yetkilisi ISID hakkinda bunlar kizgin ve öfkeli genclerdir dedigini duydunuzmu? 

Dügünlerimizde ve taziyelerimizde kulak misafiri oldugum ike örnegi vermek istiyorum. Birincisi Amerika isini gücünü birakmis Türkiye’yi nasil bölecegini ve Islam alemini nasil birbirine düsürecegi calismasi yapiyor. Icimde yazik, kafasi ne kadar ütülü ve itiatkar biri. Düsünün onlarca mezheplere bölünmüs müslümanlar, dis güclerin isimi?

Bir baska kisi, kendini akilli sanan, cahilligini gizlemesini becermeyen, Danimarka parasi ile yasayan, cocuklarin yanina gelmis. Danimarka insanlarin sarisin, cirkin oldugunu, hayvanlarla yasadigini cemaate dillendiriyor. Gariban nerden bilsin ki, dünyada en insancil insan, evcil hayvanlar yasayan insanlar oldugunu arastirmalarla kanitlamistir.

Afrikali ve Ortadogulu aclar, Avrupali toklar kiyaslanmaz. Ac olan herseyi ile ac, tok olan herseyi ile tok. Dugün ve taziyelerimizde o kadar yiyecek ve icecek cöpe atiliyor, uzaklarda degil, 1 km. uzaklikta, cadirlarda ac insanlar var. Bu insanlar neden cadirlarda yasiyorlar? Niye topraklarini birakip gelmisler? Kimlerin yüzünden aclar? Bu yoksulluk, bu düzensizlik dis güclerin isimi? Yoksa birilerin dedigi gibi, kizgin ve öfkeli genclerin isimi? Dünyada özellikle Islam cografyasinda kirk ayri bölgelerde catisma var. Bu catismalarda basiretsiz, öngürüsüz liderlerin yüzündenmi? Yoksa ac, acikta yasamayi sürdürmek zorunda birakilan öfkeli gencelerin sucumu? Küresel güc ve bölgesel güc insanlarin yasamlarini güzellestirmedigi gibi daha da yasamayi cehenneme cevirdiler. Allah askina bu dünyada neyimiz eksik? Suyumuz mu yok, yasayacagimiz toprak mi yok? Herkese yetecek kadar da dünyamiz zengin. Ben söyle düsünüyorum: küresel ve bölgesel gücler, kendi cikarlarinin yerine, halklarin cikarlarinin önüne cikarlarsa dünyamiz güzellesir. Biliyoruz bütün topraklar kutsaldir. Bu topraklarda insanlar ölüyor. Pardon öldürülüyor. Ne icin? Gecmiste hacli seferlerde oldugu gibi, günümüzde Allah adina, mezhep adina, dil, irk adina, cikar adina ölüyorlar, öldürüyorlar. Islam tarihinde unutulmayacak cok aci müslümanlari derinden yaraliyan Kerbela olayi. Bu katiliamda dis güclerin isidir diye, söyleyemez. Günümüzde dis güclerin isi elbette var, ama en büyük suc bizim sucumuzdur, güzel kardesim. 

Doc. dr. Mücahit Bilici’nin Islam’da savas bitmistir, kitabindan alinmistir.

Elestiriyi, tahammülü ögrenmeyenler, medeniyet kurmaz. Sorunlari cözmez. Buna dini elestiri ve görüs farliliklar dahildir. Insan itiraz ve elestiri imkanina sahip olmasaydi, insan olmazdi. Aci ama gercek. Müslümanlarin yeterince insan olmayi basardiklarini söylenemez. 

Ape Beram

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.