GÜNDEMDEKİLER

Hülya Avşar: Kürt tarafım da ağır basıyor

Kürt sorunuyla ilgili yaptığı açıklamadan dolayı ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan hakkında soruşturma başlatılan sanatçı Hülya Avşar Bakırköy Adalet Sarayı’na gelerek savcıya ifade verdi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hülya Avşar: ‘Kürt tarafım da ağır basıyor. Bununla da gurur duyuyorum. Söylediklerimin tamamen sonuna kadar arkasındayım’ dedi.

SORUMLULUKLARIM VAR

Hülya Avşar saat 14.00 sıralarında adliyeye gelerek Savcı Ali Çakır’a 2 saat boyunca ifade verdi. Adliye girişinde ve çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hülya Avşar, “Bir tarafım Türk, bir tarafım Kürt. Bir aşiret kızı olduğum için ailemin de benden istedikleri var. Sorumluluklarım var. Amcalarım kuzenlerim herkes arayıp, nasıl bu konuda sessiz kalıyorsun, dedikleri zaman kendimi kötü hissediyorum” diye konuştu.

Kendisine milliyetçilik konusunda hatalı bir açıklama yapıp yapmadığının sorulduğunu söyleyen Hülya Avşar şöyle dedi:

“Türk müyüm Kürt müyüm, tarafım araştırıldı. Ben de hem Türküm hem Kürtüm, dedim. Röportaj baştan aşağı okundu. Okunduğu zaman şöyle bir şey söyledi savcımız. `Evet, bu röportajda herhangi bir şey görünmüyor. Fakat işte sizi ihbar edenler oldu. Dolayısıyla biz bu soruşturmayı yaptık’ dedi. Kürt ile Türk oluşum dolayısıyla ortada kalmış bir durum yaşıyorum şu an. Ama bunun milliyetçilikle bir alakası yok. Onu izah ettim kendilerine.

‘SÖYLEDİKLERİMİN ARKASINDAYIM’

Biraz uzun sürdü ama. Umarım ifadem sonucu soruşturma bu aşamada kalacaktır. İyi bir sonuç bekliyorum. Dava açılacağını zannetmiyorum, savcının bana olan tutumu ile ilgili düşünüyorum. Söylediklerimin tamamen sonuna kadar arkasındayım. Avukatım yanımda yoktu. Kendimi tek başıma savundum. Zaten savunmam benim yaptığım röportajımdı.

Burada eğer soruşturma açılacak bir kişi varsa sadece ben olmamalıyım, dedim. Benim düşüncemde olan birçok köşe yazarımız var, onları da soruşturmanız lazım, dedim. Bu hiçbir zaman onları ihbar anlamında söylemedim. Tamamen iyi niyetimle söyledim. Savcı da `İyi niyetlilerse soruşturulacak bir şey yok’ dedi.

‘KÜRT TARAFIM DA AĞIR BASIYOR’

Bir tarafımın Kürt, diğer tarafımın Türk oluşumdan dolayı yapmış olduğum bir röportaj, Kürt açılımıyla ilgili gündeme gelmiş olan konumum. Bugüne kadar gündeme getirmediğim kadar ama benim Kürt tarafım da ağır basıyor. Bununla da gurur duyuyorum. Çünkü babam Kürt’tü. Ve sonuna kadar da bunu savundu.

Meselenin Kürtçülük olmadığını izah ettim kendilerine. Türkiye’de hiçbir Kürtün problem yaşadığını düşünmüyorum. Ama dağdaki Kürtlerin de birtakım istekleri olduğunu, bu isteklerin milliyetçilik, toprak anlamında değil, ama okul yok, iş olarak iş alanlarında bir şeyler vermezsek dağdaki Kürtlerin de bir şekilde savaşlarına devam edeceklerini söyledim.

AVŞAR’I ŞAŞIRTAN SORU

Beni en çok şaşırtan soru `Kürtler dağda savaştılar, kazandılar da o yüzden mi biz Kürt açılımına gidiyoruz siz bunu mu demek istediniz’ diye sordular. Şaşırdım. Böyle bir şeyin olmayacağını söyledim. Bunu 2 yaşında bir çocuk bile böyle söylemez diye düşünüyorum dedim. Bu soru beni çok şaşırttı. Böyle bir iddiam yok. Ortak yaşamdan yanayım. Barıştan yanayım”

Hülya Avşar’ın soruşturmayı yürüten Savcı Ali Çakır’a “Kendimi her zaman Türk hissettim asla Kürt alt kimliğimi gündeme getirmedim. Kürtlerin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toprak talep etmeleri halinde böyle bir açılımın neticesiz kalacağını bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Anadolu’daki mozaiği bölmek isteyenler emperyalist çıkarlardır. Bizleri din ve milliyetçilik duygularıyla bölmek isteyenlere karşı her zaman göğsümü görürüm. Söyleşide geçen birçok husus yazıya geçerken yanlış algılamalara neden olmuş. Halkı kin ve düşmanlığa karşı niyetle bu konuşmayı yapmadım. Böylebir suçlamaya maruz kaldığım için üzgünüm” şeklinde ifade verdiğini söyledi.

/anf

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.