KUŞCA HABERNUÇEOrhan DoğruYAZARLARIMIZ

İKİ YENİ KİTABIM

Uzun zamandır mitoloji alanında yaptığım araştırma ve incelemelerim, ruhsal ve bedensel olarak iç dünyamı ve kültür benliğimi oluşturan Kürtçe, Türkçe ve Danimarkaca dil dünyama ait kültürel içerikli iki edebi kitapla sonuçlanmış bulunmakta.

İlk kitap kolay anlaşılır bir dilde çocuk ve gençler için olup, üç halkın yaratılış destanının mitolojik anlatıldığı üç destanı içermekte. Bu bağlamda Newroz Efsanesi Demirci Kawa, Kurt ve Ergenekon Destanı ve Danimarka’ya ismini veren mitolojik kral Dan’a ait efsaneyi derlediğim kitabımın kapağı ve içeriği, Türkiye’de yaşamakta olan, usta ressam Arif Sevinç’in yaptığı 10 illüstrasyon (resim) ile daha da renklendi ve zenginleşti. Danca çıkan kitabın ismi ”Tre sagn om tre folks oprindelse”.

İkinci kitabım daha derin içerikli olup, Newroz’un efsaneleşmiş mitolojik hikayesi ve klasikleşmiş eski yapıtlarda Newroz’un nasıl tema olarak işlendiğine dair bir kültürel inceleme ve araştırma olup, iki bölümden oluşmakta.

Birinci bölümde Newroz’un mitolojik efsanesi anlatılmakta. Bu bağlamda Demirci Kawa efsanesinin, zalim kral Dehak öncesine dair mitolojik hikayesinide içeren kısmen benim kurgum ve kısmende mevcut tarihsel gerçekler ışığında yaptığım kapsamlı bir inceleme ve derleme çalışması.

Kitabın ikinci bölümünde, Newroz mitinin Avesta’da ve klasikleşmiş eski yapıtlarda nasıl tema olarak işlendiği incelenmekte. Bu bağlamda Firdevsi’nin (Şahname) eserinde Newroz’u tek yönlü işleyişine eleştirel bir analiz getirilmekte. Aynı zamanda Şerefxan’ın (Şerefname) eserinde Newroz mitini anlattığı ilgili bölüm ise bu bağlamda ilk kez tarafımdan Danimarkaca diline çevirilirken, Şerefxan’ın ve Ehmede Xani’nin (Mem û Zîn) eserlerinde, Newroz’u tema olarak işleyişleri sorgulanıp incelenmekte.

Kitabın kapak illüstrasyonu yine diğer bir usta ressam, Almanya’da yaşamakta olan Nuh Ateş tarafından çizildi. Danca çıkan kitabın ismi ”Newroz som myte og litteratur’.

Direk satış: 100 kr. (Glostrup Torv 4, st. th., 2600 Glostrup büro adresimden)

Kitap veya e-kitap olarak internet üzerinden satışı: İnternet kitap satış noktalarından veya Saxo.com üzerinden şu linklerden yapılabilir.

E-kitap: Newroz som myte og litteratur: Newroz som myte og litteratur kitabını almak için tıklayınız

E-kitap: Tre sagn om tre folks oprindelse: Tre sagn om tre folks oprindelse kitabını almak için tıklayınız

Kitap: Newroz som myte og litteratur: NEWROZ som myte og litteratur kitabını almak için tıklayınız

Kitap: Tre sagn om tre folks oprindelse: Tre sagn om tre folks oprindelse kitabını almak için tıklayınız

Yazarımız

Orhan Dogru
Kuşca'da doğdu.

Öğretmen ve Devlet Yetkili Yeminli Mütercim ve Tercüman.
CBS'ten Mütercim ve Tercümanlık alanında Yüksek Lisans Diplomasına sahip.
Mem û Zîn ve diğer Kürt destanları ve masalları kitabının yazarı.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.