KUŞCA HABER

İkizler keplerini birlikte havaya attı

Erhan ve Gökhan Harmankaya (24) isimli ikizler, doğdukları günden beri hiç ayrılmıyor. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitede aynı sırayı paylaşan ve ayrılmamak için aynı mesleği tercih eden ikizler, birlikteliklerini iş hayatında da sürdürecek

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Tarih Bölümü’nden Gökhan ile aynı bölümden mezun olan ikiz kardeşi Erhan Harmankaya, birbirlerine olan bağlılıklarıyla herkesin dikkatini çekiyor. İkizler, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede aynı sırayı paylaştı. Ayrılmamak için aynı mesleği tercih eden ikizler, birlikteliklerini iş hayatında da sürdürecek. Üniversite eğitimini birlikte kep atarak tamamlayan ikizler, en çok karıştırılmaktan yana şikayetçi. İkizler, yakın akrabaları, arkadaşları ve öğrencileri tarafından zaman zaman karıştırılıyor. Et ve tırnak gibi birbirlerine bağlı olan ikizler, karıştırılmamak için çareyi giyim tarzını ve saç rengini değiştirmekte buldu. 24 yaşındaki ikizler, aynı bölümden aynı sene mezun oldukları için çok mutlu olduklarını belirterek, bundan sonraki hayatlarında aynı yolda yürüyeceklerini söylediler.

AYNI ODA VE SIRAYI PAYLAŞTIK

Doğdukları günden itibaren hep beraber olduklarını ve bundan sonra da beraber olacaklarını belirten Erhan Harmankaya, “1990 yılında Cihanbeyli’nin Kuşça beldesinde doğdum. Kardeşimle birlikte beldedeki ilköğretim okulunda eğitim ve öğretim hayatına başladık. İlköğretimden sonra Konya’ya taşındık ve eğtim öğretim hayatımıza Akşemsettin İlköğretim Okulu’nda devam ettik. Liseyi de aynı mahallede bulunan eski ismiyle Selçuklu, şimdiki ismiyle Konevi Anadolu Lisesi’nde okuduk. Üniversite sınav sonuçları açıklandığında aramızda sadece bir puan fark vardı ve aynı tercihleri yaptık. Yerleştirme sonuçlarını gördüğümüzde ise şoka uğradık. Çünkü ikimiz de aynı bölümü ve aynı üniversiteyi kazanmıştık. Böylece ilköğretim, ortaokul ve lise öğrenimini birlikte okuduğumuz gibi üniversiteyi de ayni çatı altında okuyacaktık. Üniversite kayıtları yaptırmak için Karaman’a gittik. Yurttaki görevli abla ikiz olduğumuzu anladı ve bize şu teklifte bulundu: ‘İkiz olduğunuz için sizi aynı odaya kayıt ettirelim.’ Teklifi kabul ettik ve aynı odada kaldık. Zaman su misali akıp geçti ve birlikte 4 yıllık lisans eğitimini de tamamladık” dedi. Üniversite eğitiminden sonra iş hayatında da birlikte olacaklarını ifade eden Harmankaya, “Alanımızde yüksek lisans yapmayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

İKİZ OLMAK HEM ZOR KOLAY

İkiziyle doğduklarında beri hiç ayrılmayarak herkesi şaşırttıklarını söyleyen Harmankaya, “İkimiz de bu yaşımıza kadar hiç ayrılmadık. Bir elmanın iki yarısı gibiyiz. Aynı okullarda, aynı sınıflarda okuduk. Aynı sırayı paylaşarak sıra arkadaşı olduk. Aynı saatlerde derse girdik. Aynı heyecanı aynı anda yaşadık. İkiz olmak elbette hem zor hem de kolaydır. Her zaman konuşabileceğin, dertleşebileceğin, hatta yeri geldiğince kavga edebileceğin birisidir ikizin olmak. Bu duyguyu tadabilmeniz için ikiz doğmanız gerekmektedir. Yani bunu tam ifade edemiyorum. Ikiz olmak değil, ikiz doğmak ayrıcalıktır. Bu Allah’ın bize vermiş olduğu bir lutuftur” diye konuştu.

Daha Fazla Göster