Feridun Hayati ÜnüvarYAZARLARIMIZ

KARMAN-ÇORMAN SİYASETİ ve SİYASETÖRLER..!

Halk TV’nin popülist olduğu kadar da şövenist olan kemalist Burjuva temsilcisi çok bilmiş S.Asker’in; Deniz Gezmiş’lerin idam edilmelerinin 50. Yılı münasebetiyle hazırladığı kapsamlı bir programı, yüreğimiz buruk bir acıyla izledik.

Programın eksik veya fazla olan yanları elbette vardır ve bununla ilgili eleştiriler de olacaktır.

Ben şahsen, 68 kuşağı olarak bizlerin; kemalistler tarafından cezalandırıldığının bilincindeyim.
Bu gerçek, çok açık ve net olarak bilindiği halde, bunun dile getirilmemiş olması üzüntü vericidir.

Tüm idamlara da karşı olduklarını söyleyerek, bugün timsah gözyaşlarını dökenlerin, 3 fidanımızı asanların devamı olduklarını söylemek ve bunun açıklamasını yapmak da, maalesef bize düşüyor..!!

“Atatürk’ün askerleriyiz” diyerek mangalda kül bırakmayanların, “fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz” ..diyerek öğrencilerimizi asanların; 68 kuşağını susturarak Türkiye’yi Emperyalizm’in kucağına nasıl oturttuklarını ve ABD ÜS’leriyle prangaladıklarını biz gayet açık ve net olarak biliyor ve görüyoruz.
İşte bunların, bugün 6’LI GANYAN ile, yeniden ortaya çıkıp ülkeyi kurtaracaklarını söylemeleri, tam bir 2 yüzlülük ve siyasi ahlaksızlıktır..!

Uygulanan siyasal kararların ve acılarla dolu siyasi tarihimizin eleştirisini ve özeleştirisini yapmamak ve SİYASETÖRLERE göz yummak, onlarla aynı suçu işlemiş olmak demektir.

Kısacası; hamasetle, popülizmle, çıkarcılıkla, gerçekleri inkarla, katliamları unutturmaya çalışmakla, şövenizmle, ayrımcılıkla, yüzsüzlükle, istismarla, şikayetle ya da acizleşip gözyaşı dökmekle; ne yerel, ne ulusal ve ne de uluslararası arenada siyaset yapılmaz.

Siyaset, bir bilimdir ve hedefleri doğrultusunda açık ve net olarak bilimsel olarak yapılır..!
Siyaset;
-ya her insana sosyal davranıp, sosyalleşerek SOSYALİST Sistem’i inşa etmek amacıyla yapılır..!
-ya da gücü gücüne yetenin ve Sermaye’nin zayıfları kullanıp ezdiği sömürdüğü Kapitalist Sistem’i devam ettirmek için yapılır..!!

Bu 2 Sistem’in KARMAsıyla başlayan kemalist Cumhuriyet, taa o zaman ekonomisine; Karma Ekonomi diyor ve antiEmperyalist olduğunu söyleyerek övünüyordu..!!
Halbuki; bağımsız değildik, demokratik değildik, egemenliğimiz dahil her şeyimizle Kapitalist Sistem’e bağımlı ve O’nun bir sömürgesiydik…!

İşte 68 kuşağı bu oyunun farkına vardı. ABD ÜS’lerine ve 6. Filo’ya karşı yapılan öğrenci protestolarıyla Emperyalizme karşı Tam Bağımsızlık sloganlarıyla halkımız uyandırılmaya ve antiKapitalist bir mücadele yürütülmeye çalışıldı..
Peki n’oldu..?
Sonuç, malum.
Timsahlar da yavrularını yerken, ağlar.
Dün; 6.Filo’nun safında yer alan Özal’lar, Gül’ler, Çiller, Demirel ve Akşener gibilerle 6 oklu timsahlar, bugün; 6’LI GANYAN ile, yine aynı kulvardalar..!

Neticede siyaset yine, Karman-çorman..!

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, hangi Sistem’in siyasetini yaptığımızı ortaya koymak ve halkı aldatıp kandırmamaktır..!

Siyasi tercihlerini SOSYALİZM’den yana koyanlara, bu amaca ulaşmak için bedel ödeyenlere, hayatta veya yüreğimizde yaşayanlara ve tüm 68 kuşağına sonsuz selam, sevgi ve saygılar..

Yazarımız

Feridun Hayati Ünüvar
Aslen Konya'nın Seydişehir ilçesinden. İvriz ilk öğretmen Okulu mezunu olduktan sonra Kuşca’nın Büyük Yayla ilkokulundan öğretmen olarak çalıştı. 1970’li yılların başında Danimarka’ya geldi. Danimarka’da Türkçe eğitim vererek öğretmenlik mesleğine devam ederken, sosyal danışmanlık eğitimini bitirdikten sonra, 5 yılda hukuk okumuştur.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.