Mehmet GezenYAZARLARIMIZ

Kendin olmak

İlk bakışta basit gibi görünsede zordur aslında bireyin kendisi gibi olması. Bunu başarmak yürek ve yetenek istiyor. Herkes kendisi gibi olduğunu söylesede aslında çoğumuz kendimiz gibi degilizdir. Korkularımız, tedirginliklerimiz, kendimize olan güven yetersizliği, elalem ne der kaygısı ve en önemlisi sanırım düşünce ve duyguda tartışma yoğunluğunun olmaması ve bundan kaynaklı sorgulama kabiliyetini geliştirememiz en büyük etkenlerdir.

Ilkin ailede basliyor kendisi gibi olmamak.Ebeveynler cocugun dusunce ve duygularindan cok kendi duygu ve dusuncekerini, istem ve beklentilerini birey uzerinde yogunlastirarak kendisi gibi olmak yerine kendi gibi gørmek istediklerinden yapay bir birey olusturuyorlar.Daha sonra okul ve toplum bu olguyu pekistirerek devlet eliylede sistematik bir duruma sokuyor. Artik birey oldugu gibi, kendisi gibi degildir.

Kendin olmak, aslinda hicbir sey, hicbir kimse olmaktir. Can alici nokta `nasil yasamali,ne yapmali`sorularinda gizlidir bence. Korkmadan, baskalarina øzenmeden, cikarsiz menfaat gøzetmeksizin olmasi gerektigi gibi degil de oldugumuz gibi gørundugumuzde kendimiz oluruz. Buyuk sevdalar, buyuk kavgalar ancak bu sekilde dogup gelisiyor.

Hicbir sey olmamak, kendin olmak; øzgur olmak demektir. Birey, øzgur oldugu surece uretiyor, urettiklerini gelistirebiliyordu.

Yazarımız

Mehmet Gezen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.