Bayram KızılkayaNUÇEYAZARLARIMIZ

KEŞKE

Irkçılık ve benzeri kavramlar hoş karşılanmaz. Büyük tepki toplar. Hiç kimse buna benzer deyimleri kabul etmez. Sudan katilin El-besir bile kabul etmez. Kabul edelimki, az veya çok bu kavramlar herkeste bulunur. Allah insanları iki ayak üzerine yürütürken, ırkçı geni vermemiş olsaydı, keşke.

Irkci aklindan cok, gücünü kullanmayi dener. Kültür kisitli, gücü büyük olan irkcilik ayrimcilik yapar. Irkciligin ve ayrimciligin giderilmesi icin evrensel bir egitimle insan haklarina dayali, insan odakli bir egitimle yok edilir, keşke.

Irkcilik Avrupa icadi diyorlarsada, kanser gibi cografyamizda yaygin hale gelmistir. Irkcilik ve ayrimcilik hususunda bazi örnekler vermek istiyorum. Ben 16 yasindaki, yani 1960 yillarinda irkci, tarihci, yazar Nihal Atsiz kürtler türklükle ihrac edilmesini su sözlerle ifade ediyordu: kürtler türk ve turanli degildir. Gözleri nereyi görür, gönüller nereye cekerse, oraya gitsinler. Simdi 74 yasindayim, 59 yil gecmis. Cografyamizda irkcilik ve ayrimcilik hususunda degisen bir sey, bir gelisme varmi? Bence var. Eskisi adressiz, gönülleri nereyi isterse oraya gitsin, yenisi adresli, yallah Güney Kürdistan’a gidin. Asimilasyonu benimseyen ve besleyen halklar arasi kutuplasma, ayrisma yaratmaktadir. Olmasa keske. Türk medyasi Yunanistan meclisine ikinci, irkci parti geliyor. Allah askina hangi meclislerde irkci parti yokki? Olmasa keske.

Anadilini konustuklari icin dövülerek kürtce müzik dinledigi icin, saldiriya ugrayan, yolunu kesip, kürtmüsünüz, suriyelimisiniz. Kürdüz dedikleri icin babayi öldürüp, ogluyu yaraliyan irkci güruh saldirisina ugradilar.

Bellek yalancidir, hadi yalanci demiyelim de, yanilticidir diyelim. Insanoglu isine nasil gelirse, öyle söyler veya öyle hatirlamak ister. Bir zamanlar Misir hükümeti kürtlere radyo yayin hakki verir. Bu nedenle türk yetkilisi yayindan rahatsiz olur. Yayini durdurmak icin Misir Cumhurbaskani Nasir ile görüsür. Nasir Türkiye’de kürt varmi? Yetkili yok der. Öyle ise niye rahatsiz oluyorsun?

Herşey çok güzel olacak.

Kandırmak kandirildiklarina ikna etmekten cok daha kolaydir. Asli Erdogan kitabindan alinmistir.

Ape Berem

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.