Necati GezenYAZARLARIMIZ

Kimliğimin meselesi

Öteden beri basta kendim olmak üzere, bagli oldugum toplum ve etrafimdaki insanlarin neden, kendi kimliklerini gizleme veya önemsememe yollarina gitmislerdir, sorusunu hep düsünmüsümdür.Cocuklugumdan beri hep bu ezikligin neden oldugu durumu hak etmedigimizi,yer üstünde yasayan hic bir canlinin maruz kalmadigi bir durumu, biz Kürtler neden yasar hale geldik.Neden bu böyle sebepleri nelerdir sorularini sormak her akli basinda olan bir insanin sormasi gereken, durumu, neden biz Kürtler az sorar olduk, düsüncesi ve gercekligi beni hep rahatsiz etmistir.

Acaba varmi dünyada kendi öz varlik kimligi icin, öz anasinin dili icin, kendi topragi üzerinde yasama istegi icin, toplum olmanin geregi olan öz kültürünü yasatma istegi icin, tam ikiyüz senedir insan olmanin geregi olan Var olma mücadelesini yürüten baska bir halk varmi…varmi acaba.
Hayir yok.Gercektende böyle bir durum yok,artik yasadigimiz dünyada böylesine kendi en insani haklari icin mücadele eden baska bir halk yok.Baska yerlerde olan savaslar,mücadeleler ekonomik cikar iliskileri icin,veya baska amaclar icindir.Oysa Kürtler yalniz kendi varligini dile getirdigi icin görülmemis baskilara uygulamalara maruz birakilmistir.Yerinden yurdundan edinmis, yüzyillardir ordan oraya göcebe hayatina terk ettirilmis, köyleri yakilmis, ormanlari yakilmis, zindanlara tiktirilmis, coluk cocuk demeden öldürülmüstür.Büyük bir asimilasyon sonucu kendi dilinden ve kültüründen utanir hale getirilmis insanlar toplulugu.
Belki bu durumu sen yasamiyorsun veya kendini bu durumda görmüyorsun,ama bilesinki bu durum yalnizca ve yalnizca seninde gercekligin olan Kürt kimligine sahip olduklari böyle olmustur.Yani ben her ne kadar desem bu durumu ben yasamiyorum beni ilgilendirmiyor desemde, Kürtlük kimligi sorun oldukca senide ve geleceginide mutlaka icine alacaktir.
“Her Kus Kendi Sürüsüyle Ucar”Kuslar veya hayvanlar icin gecerli olan bu kural,biz Insan topluluklari icin dahada gecerli bir kural,olmasi gerekirken bu durum ne yazikki biz kürtler icin cokda degerli görülmemis.Neden sorusunu acaba kendimize sormamiz gerekmiyormu.Gerekiyorsa o halde ne yapmak lazim.
Kimlik meselesinin önemini inceleyip, Gerekliginin geregini ortaya cikarip Insan olmamizin en önemli duyusu olan vicdanimizi sorusturup, bu halkin yüzyillardan sonra büyük emek ve cabalarla yarattigi bu soylu mücadelinin icinde yer alip, Kürt insaninin onurunu serefini kurtarma cabasi icinde olan O büyük kahramanlara omuz vermelidir.
Bu istemleri yerine getirmek,yasayacagimiz bu kisa ömürde yapabileceklerimizin en önemlisi olacaktir. Bütün insanlarin kendi özgür istemleri üzerine olustura bilecekleri bir dünyada yasamak istiyorum.Hic bir dilin,hic bir kültürün yok edilmiyecegi, Insanin insan gibi yasaya bilecegi bir Dünya özlemi ile.
Sevgiler Saygilar.
Necati Gezen

Yazarımız

Necati Gezen
Müzisiyen
Kuşca'da doğdu. Danimarka'da yaşamakta.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Göz Atın
Kapalı