Mustafa KaraYAZARLARIMIZ

KISA VE ÖZ

Geri kalmışlık ya da azgelişmişlik bu terimleri biz kendi toplumumuz için kullanabilirmiyiz. Geri kalmışlık ve az gelişmişlik her şeyden önce ekonomik bir kavramdır.
Dünya nüfusunun çoğunu oluşturan geri kalmış ülke insanlarının çoğunluğu yoksul ve aç. Bu yoksulluk, onların toplumsal yapılarını ve siyasal yaşamlarını da olumsuz yönde etkiler.

Peki bizler yarım asırdır Avrupa’nın post Modern Ülkesi olan Danimarka’da ekonomik olarak bir sorunumuz yokken ve hatta bu ülkenin kendi halkına nazaran daha iyi bir ekonomik yapıya sahip olduğumuz halde niye geri kalıyoruz ve kendimizi yetiştiremiyoruz ? Yada ekonomik ve sosyal yapısı gelişmiş olan bu ülkede neden bir varlılık göstermiyoruz.

En büyük etken insanlarımızın geldikleri zaman kafa yapılarının maalesef bu toplumla zıt düşmesi, sosyal ve ekonomik olarak kendimizi aciz hissetmeniz, öz güven eksikliği, eğitimsel olarak eğitim seviyemizin değerlerin altında olması, göçmen işçi olarak geldiğimiz ülkede kendimizi dışlamamız ve Kafa yapımızın halen geldiğimiz yer kalması.
İşte post modern bir ülkede çağımızın gerektirdiği evrensel değerleri yerine getirmezsek sonuç olarak halen geldiğimiz noktada oluruz.

Son yıllarda eğitimsel olarak yükselen grafiğimiz böyle devam etmesi sevindirici bir nokta ama ne yazıkki gençlerin şuandaki kafa yapıları büyüklerin ki gibi gidiyor , böyle olmasıda kaygı verici bir durum.

Şimdi biz geri kalmış özellikle ” müslüman ” ülkeleri eleştirirken aslında önce neden kendimizi eleştirmiyoruz.
Anlama-Algılama- sorgulama -gibi kavramlardan yoksunken , post modern bir ülkede onca yıldır kendini yetiştirmekten hacizken onları eleştirmek ne kadar doğru.
Birlik ve beraberlikle hareket edilmediği süresince , genç insanlarımıza gereken destek ve yardımı vermediğimiz zaman kendi içimizdeki sorunları çözemez ve yoksun bir toplum olarak sosyal hayatın içinde yer alamayız.

Yazarımız

Mustafa Kara

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.