Sezer SarıYAZARLARIMIZ

KÖYÜMÜZDE BEYİN GÖÇÜ

Kusca, konumu ve güzelligiyle herkesin görmek istediği, yerşekilleriyle de apayrı bir konumda.Ama beyin göçünün en çok yaşandığı yerlerden birisi. Üretimin çok olduğu ama üretigimizden faydalanmanın az olduğu bir yer. Ürettiğimizden kastım insan beyni ama biz bu ürettiğimiz beyni kullanamıyoruz.Veya kullanmak istemiyoruz.Üretilen beyinler kendi halkı için çalışmıyor sadece köyü dışındaki yerlere calışıyorlar. Geleceğimize yön verecek kişiler bu üretilen beyinlerdir. Bunları değerlendirmekte köyümüze kalıyor. Onların kıymetini bilmek bizim açımızdan çok önemi var.

Beyin göçüne en iyi örnek Kuşca dışında öğretmen olarak çalışan köylülerimizdir. Köyümüzde öğretmen açığı var herkeste bunu biliyor ve biz devletin bize göndereceği öğretmenleri bekliyoruz biz devletten birşeyler bekliyoruz ama şöyle bir baktığımızda köyümüzde 20 ye yakın belki daha fazla öğretmen köyümüz dışında görev yapıyor. Biz bunların kıymetini bilmiyoruz ve ne kadar değerli olduklarını bilmiyoruz. Ha biz köyümüz için bir iş yapmaya çalışmıyorsak devlet mi bizi düşünecek. Öncelikle insan kendisi ve halkı için çalışmalıdır.

Bir yerin kalkınması , gelişmesi için öncelikle verilecek eğitim çok önemlidir. Eğitimini tam olarak alamayan bir yerin kalkınmasını bekleyemez. Köyümüzün eğitimini en iyi yapacak olanda yine kendi köylümüzdür.Köyünüzde yakalayacagınız başarı sizi daha mutlu edecektir. Ama burda özellikle köyde yaşayanlara büyük görev düşüyor , okuyan kişilerin kıymetini bilmelidir. Kıymetini bilmediğimiz kişiler sürekli olarak köyünden uzak yerlerde başarıyı yakalamak ister. Köyümüzün başarısı ancak baska kişileri örnek alarak olur gençler ve cocuklar köyümüzde kimse okumuyor diye okuyamıyorlar.Aslında yanılıyorlar çünkü köyümüzde oldukça fazla okuyan var. Ama başka yerlerde görev yapıyorlar ve uzaklar.

Köyümüze bir doktor gelmesi için kaç senedir ugrasılıyor halen getirilmiyor ve getirilmesi de zor gözüküyor. Ama biraz etrafımıza bakarsak doktorların hiç uzak olmadığı görünür.Kendi köyümüzde doktor olan kişileri bulamıyoruz aslında var ama onları bulmaya calışmıyoruz. Ve onları getirmek için ugrasmıyoruz. Devlet gönderirse diyoruz ve bekliyoruz devlet ne zaman gönderecek diye.O da büyük bir soru işareti (?) haline geliyor.

Bunun gibi daha bir sürü örnek sayılabilir, köyümüz içindeki beyinleri kullanalım ve değerlendirelim. Bunu yapmadıgımız sürece gelişemeyiz. Okuyan kesimde köyünden uzaklaşmasın kendi köyü içinde bir işler yapsın.Tabiki köylü de onların kıymetini bilmeli. Beyin göçünü engelleyelim hep beraber.

SAYGILARIMLA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.