DİL & EDEBİYAT

Kürt sorunu Kürtçe sorunudur

Meclis Başkanlığına sunduğu Kürtçe soru önergesi, “Anlaşılmadığı” gerekçesiyle iade edilen HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, HDP Grubuna iade edilmesine ilişkin Mecliste basın toplantısı düzenledi.

Yıldırım, Kürtçeye dönük tahammülsüzlüğe tepki göstermek amacıyla konuşmasına Kürtçe başladı. Siyasetçilerin her gün Kürtlerin gözlerinin içine bakıp “Kürt yoktur” dediğini ve akademisyenlerin yıllarca bunun teorik çerçevesini oluşturmak için çırpındığını dile getiren Yıldırım, “Böylece on binlerce insanımızın yaşamını yitirdiği ve ülke kaynaklarının tüketildiği bir süreç yaşandı. Bu noktadan hareketle, Kürt sorunu esasında bir Kürtçe sorunudur, ana dilde eğitim meselesidir. Bu sebeple de siz Kürtler için en ileri adımlar da atsanız, Kürtçe ana dilde eğitim olmadığı sürece bir anlamı olmayacaktır” dedi.

Kürtçe ana dilde eğitim, otonomi ve anayasal güvence gibi taleplerin çağdaş demokrasinin bir gereği olduğunu belirten Yıldırım şunları söyledi: “Bu utanç devam ederken Sayın Erdoğan Kürtlere parmağını sallayıp ‘Neyiniz eksik?’ diyor, Sayın Davutoğlu ise Kürtlerin ana dillerinde ağıt yakabilmeleriyle övünüyor. Buradan Sayın Erdoğan’a sesleniyorum, ‘Neyiniz eksik?’ diye soruyorsun ya, hemen söyleyeyim: Kürtçe ana dilde eğitim alamıyoruz. Eğer eksikliklerimizi gidermekse niyetin, buyurun bir adım atın. Sayın Davutoğlu’ya da sesleniyorum, evet daha geçen gün Cizre’de 23 insanımız Kürtçe ağıtlarla defnedildi. Mutlu mu olalım? Siz değil misiniz ki kendi topraklarında olmamalarına rağmen Almanya’ya ‘Asimilasyon insanlık suçudur’ deyip oradaki Türkler için ana dilde eğitim talep eden? Biz de çok açık ve net söylüyoruz, kendi dilin için istediğini biz de kendi dilimiz için istiyoruz.” Yıldırım, önümüzdeki süreçte Meclisin internet sitesinde Kürtçenin de yer alması için gerekli başvuruyu yapacağını söyledi. (AnkaraDİHA)

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.