TOPLUM & YAŞAM

Kürtlerin sevgililer günü

14 şubatta Sêva Mêxekrêj-Qurnefîlkirî bayramı kutlanacak

Kürdistan Bölgesinde hazırlanan bir projeyle Kürtlerin çok eski adetlerinden olan Sêva Mêxekrêj (Karanfilli Elma) sevgililer gününün ulusal bir şekilde kutlanması amacıyla yarın Kürdistan bölgesi’nin 45 il ve ilçelerinde Sêva Mêxekrêj şenlikleri düzenlenecek. Gelecek yılda Kuzey Kürdistan’da yaklaşık 100 il ve ilçede Sêva Mêxek şenlikleri düzenlecek.

Cejna Neteweyi ya Sêva Mêxekrêj( Ulusal Karanfilli Elma Bayramı) ismiyle hazırlanan Proje Kürdistan Hükümeti, Kürdistan’daki sivil kuruluşların birçoğu, tanınmış aydın ile sanatçılar ve bir çok Kürdistan şirketi tarafından desteklenmekte.

Bu proje 4 yıl önce Batı Kürdistanlı kadın aktırist Seyvan Saidiyan tarafından hazırlandı ve Kürdistan Kültür Bakanlığına sunuldu. Dönemin Kültür Bakanı Felakeddin Kake’yi projeyi onayladı ve proje dört yıldır lokal olarak uygulanıyor. Ancak bu yıl Güney Kürdistan’da ki tüm il ve ilçelerde uygulanacak. Yani yarın tüm Güney Kürdistan lı sevgililer Ulusal Karanfilli Elma Bayramını Kutlayacak.

Gelecek senede Kuzey Kürdistan’da ki yaklaşık 100 il ve ilçede bu proje uygulamaya sokulacak.Amaç unutulmuş olan Kürt geleneği Sêva Mêxekrêj’in yeni nesile tanıtmak ve tıpkı ataları gibi sevdiklerine büyük bir emekle hazırlayacağı Karanfilli Elmayı 14 şubatta sunması. Tarihte Kürtlerin özellikle Batı Kürdistan’da sevgililerine hedye olarak, sevgilerinin, aşklarının bir göstergesi olarak Sêva Mêxekrêjî sunuyorlardı.

Karanfilli Elmanın hazırlanması; sevgililer kırmızı bir elma alarak önceden kurutulmuş küçük bir kıymıkğı andıran karanfilleri elmaya monte ediyorlar, tabiki çok sık aralıklarla elmanın tamamını karanfilli hale getiriyorlar.Bu elma çok güzel bir koku yayıyor ve optik açıdan çok güzel görünüyor.

Proje 2005’te başladı 4 yıl boyunca projenin tantılması için Kürdistan’ın bir çok yerinde seminerler toplantılar düzenlendi ve lokal olarak uygulandı.Projede ilk aşama unutulmuş olan Sêva Mêxekrêj geleneğini yeniden canlandırmak.ikinci aşama projenin ulusallaşmasını sağlamak. 3. aşama projenin enternasyonal bir boyut kazanmasını sağlamak olacak.

Kürt tarihinde yaşanmış olan bir çok aşk hikayesinde aşık olan ama aşkını söyleyemeyen genç kız Sêva Mêxekrêji hazırlayıp aşık olduğu kişiye gönderiyor aşkını dile getirmek için ve ayrıca aralarında sorun yaşanan sevgililer barışma nişanesi olarak Karanfilli Elma hazırlayıp sunyorlardı.

Konu üzerinde yapılan araştırmalarda bu geleneğin Zerdeştilik döneminden beri var olan bir aşk geleneği olduğu görülmüş.Yine bu araştırmalarda Kürtlerin dışında’da bazı halkların bunu kullandığına rastlanmış.

/PNA

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı