NUÇETOPLUM & YAŞAM

Orta Anadolu Kürtleri Cizre katliamına karşı mücadele çağrısı

Orta Anadolu Kürtleri Platformu’ndan AKP katliamlarına karşı mücadele çağrısı

Geçtiğimiz yılın sonlarında İsveç’in Göteborg ilinde ilk kongresini yaparak kuruluşunu ilan eden Orta Anadolu Kürtleri Platformu, (PKAN-E) Sur, Nusaybin, Silopi ve Cizre’de insanlığın katledildiğini belirterek uluslararası kamuoyu, Türkiye halkları ve Orta Anadolu Kürtlerine insanlığın katledilmesine sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de bir basın toplantısı düzenleyen PKAN-E yöneticileri, Kürt halkının 40 yıldan bu yana bir direniş pratiği sergilediğini, Sur, Silopi, Nusaybin ve Cizre’deki direnişin tüm Kürt halkının ortak direnişi olduğunu ve Orta Anadolu Kürtleri olarak direnişi selamladıklarını ifade ettiler. Ve hazırladığı basın açıklamasını medya kuruluşlarına yolladılar.

AKP hükümetinin tüm gücü ve ağır silahlarıyla Kürdistan’da Kürt halkına karşı kirli bir savaş yürüttüğü belirtilen basın açıklamasında “Devlet kadın, çocuk yaşlı demeden sivil insanları katletmektedir. Yaşanan insanlık dışı vahşet ve katledilen sivil cenazelerin haftalarca sokak ortasında kalması ve cenazelerin defnedilmesine izin verilmemesi insani değerlerle bağdaşmayan bir uygulamadır” ifadelerine yer veriliyor.

Türkiye ve Kürdistan’da barışın yolunun Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşmekten ve koşullarını iyileştirmekten geçtiğini vurgulayan Orta Anadolu Kürtleri Platformu, Türkiye kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarına aşağıdaki çağrıda bulunuyor: “PKAN-E Türkiye halkları ile birlikte yaşamayı savunmaktadır. Orta Anadolu Kürtleri, beraber yaşamanın bir pilot modelidir. Anadolu’da tüm halklarla omuz omuza barış ve huzur içinde kardeşce yaşamaya çaba sarf etmektedir. Türkiye halklarını ve sivil toplum kuruluşlarını barışı, diyalogu ve birlikte yaşamayı savunmaya davet ediyoruz…”

Kürdistan’daki vahşet ve katliamlara karşı uluslararası kamuoyu ve Orta Anadolu Kürtlerini duyarlı olmaya çağıran PKAN-E “Son olarak ilerici insanlığa sesleniyoruz. Sur’da, Nusaybin’de, Silopi ve Cizre’de katledilen insanlıktır. İnsanlığın katliamına seyirci kalmayın” diyor.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.