Celal DeveciEDİTÖR'DENNUÇEYAZARLARIMIZ

ORTADOĞU’DAKİ STRATEJİK HATALARIN TARİHİ 3

Kürtlerin tarihi, siyasi konuları yanlış okumayla dolu. Bir parçanın Kürtleri, diğer parçadaki Kürtleri kendi çıkarlaraına feda etmekten çekinmemişlerdir.stratejikhata3
Son günlerde Bakur Kürtleri varolma savaşı verirken, Başûr Kürtleri Barzani’nin önderliğinde çıkışı E
rdoğan Türkiyesinde görüp, onun Bakur Kürtlere karşı verdiği kirli savaşı onaylayıcı bir tavır sergilemekteler.

Musul’u işgale kalkışan Erdoğa’nın imdadına ‘çağrılan’ Barzani, bağımsız bir Kürdistan ‘Başkan’ olma iddiasına hiç yakışmayan bir tavırla, bırakın kırmızı halılarla karşılanmayı, sıradan bir Peşmerge olarak soluğu ilk olarak MİT’te aldıerdogan-barzani..

Bu durum milyonlarca Kürt için onur kırıcı bir karşılama şekl
i olarak değerlendirildi. Başur medyası da bunu fark etmiş olmalı ki Davutoğlu ile yapılan görüşmede görülen Kürdistan’ı abartılı bir şekilde göklere çıkarmaya çalıştı. Ama ne yazık ki Kürdistan bayrağının asılması, ne Kürtlerin kırılan onurunu onardı nede Bakur Kürtlerine yapılan saldırıları azalttı.

Başûr Kürtlerin siyasi gündemi yanlış okumalarına karşın Rojava gelişmeleri Kürtler için tarihi kazanımlara yol açmış durumda.

stratejikhata1Başta Rojava olmak üzere Kürdistan ve Kürtler, özellikle ışid ve islami cihadistlere karşı verilen küresel mücadelede önemli bir rol almaktalar. Bu mücadelede özellikle kadınlardan oluşan YPJ ve Y-Star Kürt kadınları, Ortadoğu kadınları için bir umut ve bir rol model olmuşlardır.
Ezidi Kürt kadınları da bu canilerie avlanıp köleleştirilme yerine kendi özgücüne güvenip örgütlü bir şe
kilde bu canilerin kutsal Şengal’dan atılmasına büyük katkıları olmuştur.

Bugün hem Amerika hem de Rusya Kürtlerden vazgeçmemesinin temel nedeni Kürtlerin haklı davalarında kendi özgüçlerine güvenmesindendir. Rusya ve Amerika Kürtleri cengâver, güvenilir, kendi davaları için bedel ödemeye hazır bir halk olarak ifade etmekteler.
Bu gerçeği ABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi Brett McGurk şöyle dile getiriyordu :“Kürtler birlik olmalı çünkü, bunu sağlarlarsa hiçbir şey onları yenemez. Biz bunu Kobani’de gördük”.ypj-strateji

Kürdistan mücadele tarihinde önemli bir rol oynayan rahmetli Mela Mistafa Barzani ve oğlu sn. Mesud Barzani, KDP içinde teslimiyeti seçmiş sözde danışman ve politikacıları bir yana koyup, Peşmerge ve gerillanın özgücüne güvenip, hayalindeki Kürdistan ve Kürtlerin de yeni Dünya’da bir yer edinmesi için çalışsa, Kürtlerin o hayali gerçekleşmemesi için hiç bir güç engel olamayacaktır.

Özgücüne güvenmeyenler, kaybedecektir!

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.