Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Ortadoğuluyuz

Ortadogu dikta rejimleri tek tek cöp sepetine atilirken, dikta yöneticileri yerine özgürlükcü insan haklarina, saygili, bütün inanclara, dillere, farkli kesimlere demokrasi icinde hiristiyan, alevi, ezidi ve daha baska inanclara yan yana, kardesce beraber yasamayi böyle bir düzenin gelecegine inanmak istiyorum. Ama!? Ne kadar olsa biraz ortadoguluyuz. Birileri diyorki, halkinin sesini dinle, alma mazlumun ahini. Aheste aheste bu söylem demokrasinin olmadigi heryerde gecirlidir.

Muhalif kesimlerden gelen sesleri bogmayi, yok etmeyi kalkarsan, alirsin mazlumun ahini, cikar aheste aheste. Biraz ortadoguluyuz. Eger bir yerlerde kültür tarihi, dilleri, yasama renkleri inkar ediliyorsa, zindanlar tiklim tiklim doluysa, mazlumun ahinin ordada oldugu bir gercektir. Sayin basbakan yarim agzi ile Dersim katliamindan dolayi özür dilemesinden sonra bir televizyon programindan kendilerinin deyimi ile ünlü bir yazar söyle diyor: Dersim’de bu kadar insanin öldürüldügünü bilmiyordum. Ortadoguluyuz ya, bir zamanlar Türkiye’nin bir bakani cahil insanlari yönetmek daha kolay demisti. Benim gibi yasli insanlar hep sunu dillendirmislerdir: Ne güzel yan yana kardesce yasiyoruz, kim bize ne demis, evde anadilimile konusuyoruz ya.

55 sene önce cok güzel hatirliyorum, köy agasi fakir vatandasi döverken, haksizlik yaparken, aman ha ilcenin yolunu ögrenmesin, yani mahkeme yolunu ögrenmesin, yani o bilince varmasin. Bilinc demek kendini tanimak demek. Bizlerde Kocgiri’den, Agri’dan, Zilan’dan, Sosan’dan, Seyh Said’den, Dersim’den habersizdik. Gelde Süleyman Demirel’e tesekkür etme! Haksizlik olur! 28 ayaklanmayi yok ettik. 29’uda yok ederiz. Adeta bilmeyen varsa, bilin. Görmeyen varsa görün, ögrenmeyen varsa ögrenin. Alma mazlumun ahini, cikar aheste aheste.

Ortadogu degisir mi, degismez mi, ona cok zaman lazim. Ama dünya degisiyor, iklimler degisiyor, bizlerde topragimizda degil, el kapasinda demokrasi ögrendik. Empatiyi, esitligi, hak, hukuk, azda olsa ögrendik. Ögrendikce degistik. Degistikce toplumlarda güzellikleri gördük. Birgün alevi aydini ile sohbet ederken elimde olmayarak söyle dedim: Alevilere cok üzülüyorum, büyüklerimiz bize kizdigi zaman Ermenileri, alevileri küfür olarak kullaniyorlardi. Ben bu söyledigimin tepkisini beklerken cok güldü, üzülmeye gerek yok, bizimkilerde baskalarini küfür olarak kullaniyorlardi. Haklari birbirine düsürmek, hani biraz Ortadoguluyuz ya!

Degerli insanlarimiz, iyi ve kötü iki satir yaziyi yan yana getirip, yazmak benim gibi bir insani zorlanmamak mümkün degil. Zorda olsa zorluklari asmayi calisiyordum. Gelgelelim yaziyi bilgisayara aktarmakta oldukca zorlaniyorum. Arkadasim kitap baslikli yazimi elimden olmayarak bazi kelimeleri cikarilmis, yazi anlamsizlastirilmistir, bu nedenle bu yazim son yazim olacaktir.

Okudugum kitabi yazmak istiyorum. Yazar Necmettin Salaz, Kürtmüsüz, zindan anilari, kitap hem düsündürücü hem güldürücü.

Ape Berem

Daha Fazla Göster