Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Özgüvenle Yeni Yaşama

HDP Yeni Yaşam şiarı ve yılların tecrübesiyle tüm ezilen, ötekileştirilmiş ve altta itilmiş toplumsal grupların sesi olma umuduyla 7 Haziran seçimlerine parti girmekte. HDP ile Yeni Yaşam; etnik, dinsel, cinsel ve sınıfsal ayrımcılığın karşısında sesi duyulmayanın, iktidar sahibi olmayanın, güçsüz kılınanın yanında yeşerecektir.

Seçim gününe hızla yaklaşırken, HDP’nin ortaya koyduğu bu hedefin ve stratejinin ne kadar doğru olduğunu tüm kamuoyu tarafında onaylanmış ve destek bulmuştur.

HDP ile Kürtler ve diğer azınlıklar artık konuşulan değil, konuşan taraf olmuştur.

Bu gerçeği gören Akp ve ve Erdoğan, nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels taktiklerine başvurmaya başladılar. Joseph Goebbels öncelikle korku, diğerlerine düşmanlık ve hayali düşman ve eylemlerle halkı korkutup yanına çekmeye çalışıyordu.

Peki seçimi kaybedeceğini gören Erdoğan ne yapıyor? Kutsal kitabımız Kur’anı Kerimi eline alıp: ’Din elden gidiyor’ propagandasıyla insanların dini duygularını istismar edip, insanlarda korku yaratmaktadır. Maalesef bununla kalmıyor! ‘Bunların musluğundan kan akıyor’ ve ‘Bunların kıblesi Taksim’ gibi yalanlarla halk kitlelerinde bir güvensizlik ve korku yaratmak istemektedir. Akp bu yalan propagandayla; ‘Bize oy verin!’ demek istemektedir.

Ama Akp ve Erdoğanın hesaba katmadıkları yada öngörmedikleri gerçek ise; Kürtler artık eski Kürtler değil. Kürtler; artık hem yerelde, hem bölgede, hemde global planda strateji geliştiren, diplomasiyle içiçe ve özgüven sahip bir halk.

HDP; “En iyi hükümet en az hükmedendir” şiarına inanıyor, devletin küçüldüğü, yurttaşın ve demokrasinin büyüdüğü bir sistemi hedefliyor. Bu hedefle HDP merkezi yönetimi küçültüp, yerel yönetimleri daha fazla güçlendirmek istemekte. Bugün Kurdistan’ın bir çok şehrinde HDP’li belediyeler, kararlarını halkla beraber almaktalar.

HDP; Orta Anadoluda da büyük bir seçim heyacanıyla 7 Haziran seçimlerine hazırlanmakta. Özellikle Konya ve Ankara’da iddialı adaylarla halkın büyük bir beğenisini kazanmakta. Sırrı Süreyya Önder’in Ankara adaylığı halk arasında büyük umutlara vesile olmuştur.

HDP; Konya özellinde çok başalı bir çalışma yapmaktadır. Diğer seçimlerden farklı olarak, HDP Konya’nın her ilçe ve köyüne ulaşmaya çalışmakta. HDP ekibinin (Battal Odabaşı, Serap Kaya, Hüseyin Özkan, Şaziye Şener, Nihal Alaydın, Adnan Seyhan, Eylem Almas, Kamuran Tekin, Gülçin Köneş, İbrahim Can, Günay Sağır, Sami Acar, Osman Çelik, Bülent Örünç) bu çalışma ve özverisi halk tarafından büyük beğeni ve destek görmekte.

Geçen yerel seçimlerde BDP özellikle Konya’da büyük bir başarı sağlamıştı. Cihanbeyli ve Kulu’da seçimi kazanması kesin olmasına rağmen, Akp’nin kirli oyunları sonucu son anda seçimi kaybetmişti.

Cihanbeyli ve Kulu sonuçları hakkında o zaman şunları yazmıştım:

Evet.. Cihanbeyli ve Kulu Kürtleri kazanmaya odaklanmış ve kazanacaklarına inanıyorlardı. Ama belki de tecrübesizliklerinden dolayı, başkanlık koltuklarını kazanamadılar.

Ama kazandıkları bir başka şey oldu! Ulusal kimlik ve öz yönetim anlamında özgüven sahibi oldular.

Bu ÖZGÜVENLE gelecek seçimlerde Cihanbeyli ve Kulu’da bir Kürt belediye başkanının olmasına kimse hiç şaşırmasın!

Bu başarıya emeği geçen tüm yurtsever Cihanbeyli ve Kulu halkını kutlarım.

Avrupa’daki hakımız Yeni Yaşam adaylarına oy vermeye başladılar bile..

HADİ GAYRET… HEDEFE AZ KALDI.

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.