Fatma GezenYAZARLARIMIZ

Pet siselerinden ayakkabi…

Evet dogru okudunuz. Biz burada hangi model araba alalim, hangi marka elbise giyinelim diye büyük bir telesla kararsizca düsünürken, afrikada o güzelim cocuklar pet siselerinden kendilerine ayakkabi yapiyorlar.
Halbuki biz burada sirf markasi Nike, adidas, kawasaki, veya baska bir ayakkabi markasi icin en az 600-700 kronu gözden cikarirken,onlar el becerilerini ve zekalarini böyle bir sekilde ortaya cikarabiliyorlar.

Hos garip olan sudurki, ne zaman bir markali elbise veya ayakkabi, hangi marka araba, nasil bir tür almak üzereyken hic aklimiza gelmez, dünyanin öbür ucunda nasil olduklarini.
Onlarki yeterki ayakkabi olsunda ne marka olursa olsun..
Yeterki üstümüzde cati olsunda isterse samanlik, ahir olsun..
Arabaya ne gerek var bize yemek verin… diyen temiz kalpli insanlar var dünyada.

Bu bir genelleme, afrika da somaliada, avrupada rusyada, asyada Kürdistanda, hatta büyük gözüyle bakinan amerikada bile bu bir sorun.

Sen hic türkiyede 9 yasinda bir cocuga en büyük dilegin ne diye sordunmu?
Ben sordum, aldigim cevaplada dondum kaldim…
O Soruyu burda ayni yasta bir cocuga sorsan, cevapi herhalde büyük bir ihtimalle söyle olurdu,,, Zengin olmak istiyorum, futbolcu olmak istiyorum, bir sürü seker, cikolata, dondurma, bir son model cep telefonu, bir playstation,,,, ve ardi kesilmeyen daha bir sürü sey siralarlar.
O kücük cocugun adi Resui´du. Türkiyede tatildeyken gördüm onu, boyacilik yapiyordu. Icimde geldi ve o soru cikiverdi agzimdan.

“Resul senin en büyük dilegin ne?”
“Annemin iyilesmesi…”

Afrikada bir cocuk pet siselerinden ayakkabi yapiyor, türkiyede ise bir cocuk en büyük dileginin kanser annesinin iyilesmesi diyor….

Biz ne diyoruz?….

Daha Fazla Göster