GÜNDEMDEKİLERNUÇE

ABD ‘Düşünürler’ listesinde

Foreign Policy listesinde Türkiye’den sadece Demirtaş yer aldı

ABD’nin önde gelen itibarlı dış politika dergilerinden Foreign Policy’nin 7 yıldır her sene düzenlediği en etkili 100 küresel düşünürler arasına bu yıl Türkiye’den sadece HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş girdi.

Önceki yıllarda zamanın başbakanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun girdiği sıralamaya bu kez
Demirtaş ”meydan okuyucular” kategorisinde ve ”Erdoğan’ın hayalini yıkan” tanımlamasıyla girdi.

Dergi, Demirtaş’ı şöyle tanıttı: ”42 yaşındaki avukat HDP’nin liderliğini yaparak Haziran seçimlerinde yeterince koltukdemirtas_FP2 kazanarak Erdoğan’ın yasama içinde çoğunluğu kazanmasının önüne geçti. HDP’nin cazibesini genişletti, partinin sade
ce Kürt çıkarlarını değil ayrıca liberalizm, kadın, gay hakları, çevre ve Erdoğan’ın otoriterliğine karşıtları da temsil et
meye başladı. Cumhurbaşkanı (Erdoğan) Demirtaş’ı ”terör örgütü arkasında duran” biri olarak resmetmeye çalıştı. Demirtaş’ın fikirleri, karizması ona ”Kürt Obama” takma ismini kazandırdı ve kafası karışık Erdoğan’a meydan okumaya devam ettiği Türkiye’nin siyasi atmosferine fırlattı.”

Foreign Policy dergisi, ”karar vericiler” ”meydan okuyucular” ”mucitler” ”hak savunucuları” ”artistler” ”yardımseverler-doktorlar” ”stewards” ”vakanüvisler.”

Sıralamaya Davutoğlu 2010 ve 2011 yıllarında girmişti ve 2011 yılında bizzat Washington’da ödül törenine katılıp, bir de konuşma yapmıştı. Erdoğan da 2011 yılında yine bu sıralamaya girmişti.

100 kişilik listeye giren bir başka Kürt ise KRG’nin Kürt savaşçıları Peşmergeler hakkında yaptığı ”Revolution-Devrim” şarkısı ile ünlü olan pop müzik starı Kürt Helly Luv oldu.

 

KAYNAK: HABERDAR

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.