Anasayfa / NUÇE / SAVAŞ PSİKOLOJİSİNİ AŞMAK

SAVAŞ PSİKOLOJİSİNİ AŞMAK

Kürdistan’daki savaş ortamının yarattığı psikolojik sorunlara dikkat çeken SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi psikoloğu Zelal Ekdi, ‘Savaş ortamındaki şiddetin kadın üzerinde etkisi daha büyük’ diyerek dayanışmanın önemine işaret etti

Devletin savaş politikasına bağlı olarak Kürdistan’da birçok psikolojik sorun ve hastalık ortaya çıkıyor. Savaş ortamının en çok kadını etkilediğini söyleyen SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi psikoloğu Zelal Ekdi, “Bu durumda yapılacak şey kadının yaşam alanlarının genişlemesi” şeklinde konuştu.

‘Esedullah timleri’

Farqîn’de (Silvan) kendilerini ‘Esedullah timi’ olarak adlandıran çetelerin duvarlara yazdığı ‘kızlar geldik’ yazılamalarına dikkat çeken Ekdi, “Bu yazılamalar ile kadınlar üzerinde bir korku ve sindirme politikası yaratılmaya çalışılıyor” diye kaydetti. Kadının her türlü şiddetle karşı karşıya olduğunu söyleyen Ekdi, toplumda tabu haline getirilen ‘namus’ kavramını devletin kadınlara karşı kullandığını söyledi.

Gözaltında taciz

Gözaltında kadınlara yönelik cinsel ve fiziki şiddete dikkat çeken Zelal Ekdi, “Fiziksel, cinsel, ekonomik şiddete maruz kalan kadınlar ile yapılan görüşmeler sonucunda travmayı atlatmaları için destek veriliyor. Tabi bunun aşılması çok kolay değil, yarası derindir. Kişinin yaşadığı şiddetle yüzleşmesi, kabul etmesi de zorlaşır. Çünkü içselleştirdiği kadar direnç gösterir” dedi.

Aile içi şiddete yol açıyor

Cizîr, Farqîn, Nisêbîn’de halka yönelik devlet saldırılarına işaret eden Ekdi, bu savaş sendromuyla beraber ortaya çıkacak çok daha farklı tepkilerin de olabileceğini kaydetti. Savaşın aile içerisinde de şiddeti yol açtığını dile getiren Ekdi şöyle devam etti: “Her an her yerde bomba patlayacak, çatışma çıkacak, insanlar öldürülecek diye bir psikoloji var. Durum böyle olunca savaş ortamındaki şiddetin kadın üzerinde etkisinin daha büyük olduğunu görebiliyoruz. Bu durumda yapılacak şey kadının yaşam alanlarının genişlemesi ve sesinin her yerde fazlalaşması” dedi.

Dayanışma büyük bir güçtür

Tüm bunların yanında Cizîr gibi savaş politikalarının olduğu yerlerde kadınların büyük bir dayanışma içerisinde olduğunun altını çizen Ekdi, “Cizre, Silvan, Nusaybin gibi saldırıların yoğun yaşandığı yerlerde kadının dayanıştığını ve dayanışarak da birbirlerine güç verdiğini gördük. Kadın örgütlülüğü inanılmaz bir güçtür. Yaşadığı şiddeti atlatacağına, vermiş olduğu mücadelenin haklı bir mücadele olduğunu biliyor. Alacağı zaferle de sadece kadının özgürlüğü değil, insanlığın kurtuluşu için bir mücadele verdiğini biliyor” dedi.

/JINHA

Cevapla

YADA

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

Check Also

Demirtaş, Hamide Kaya’nın vefat nedeniyle taziye mesajı yayınladı

Kuşca’nın sevilen avukatı ve HDP aktivisti son bir kaç yıldır yakalandığı hastalığa yenik düştü. Selahattin ...