Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Sigorta

Sigorta; herhangi bir seyin yada varligin kazaya ugramasi, zarar görmesi olasiligi öngörülerek, ortaya cikan zararin karsilanmasi icin önceden yapilan ödemeler ve primler uyarinca sigortalanan ile sigorta kurumu arasindaki bir antlasmadir.

Sigorta tarihi, ve sigorta yapma gelenegi ve kültürü Türkiye’de batili ülkelere göre son derece sinirli ve kisitlidir. Oysa her türlü sigorta islemleri. gelismis batili ülkelerde oldukca yaygindir. Ancak Türkiye’dede son yillarda sigorta bilinci gelisiyor. Bu nedenlede Türkceye sigorta ile ilgili bircok kavram girmistir. Ôrnegin Hayat sigortasi, Kaza sigortasi. Yangin sigortasi, ve ev sigortasi gibi kavramlari sayabiliriz. Aile Sigortasi, Türkiye’de pek bilinen bir sigorta türü degildir. Neki böyle bir sigorta türünün milyonlarca fakir’in, garip’in oldugu Türkiye icin elzem oldugu da bir baska gerceklik.

Milyonlarca insani ilgilendiren böyle bir sigortanin, aile sigortasinin tesis edilmesi icin CHP’nin secimler öncesi bir projesi var.
Bu projenin temel cikis noktasi ; yasanan fakirligin, fukaraligin AKP’nin simdilerde yaptigi gibi, desifre edilmemesi ve sov’a dönüstürülmemesidir. Üstelik, fakir ve fukarasinin gecimini temin etmek sosyal devletin temel görevlerinden biridir. Halklarinin gururunu ve onurunu koruyan ve kutsayan toplumlar bundan yaklasik 150 -160 yil önce dilenmeyi yasaklamislar, bunu yani dilenmemeyi
anayasal bir hakka dönüstürmüslerdir. Sosyal refah devletinin de geregidir bu.

Neki AKP toplumun milli gelirini esit dagicagina, fakirlere tv’ler esliginde pirinc, kömür
dagitarak, insanlarin gururunu incitiyor, ve rencide ediyor. Karsiliginda da pirinc dagittiklarindan
oy istiyor. Oy, bir insanin namusu, ve ar’idir. Bir insanin ar’i ve namusu nasil böyle pervasizca
rencide edilebilir, pazarlik konusu yapilabilir?
CHP’nin projesi gerceklesir yada gerceklesemez, onu zaman gösterecek.
Ancak bunlarin hepsinden de önemli olan birsey yasandi. Ûlkenin basbakani bu proje ile ilgili göruslerini belirtirken, proje sahiplerine “Siz ailenin sigortasini attirdiniz” diye sitemde bulunmustu. Bunu derkende kamuoyunun bildigi kirli bir kaset santaji’na ima’da bulunuyor.

Böyle bir kirliligin arkasina siginan basbakanin sigortasi atmisa benziyor. Basbakan muhalefete
” sizin sigortaniz atmis” diyor.
RTE kendince hakli; cünkü Türkiye cok garip bir ülke. Davosta , söyleyecek sözü olmadigi icin masayi terkedip kacan RTE Türkiyede bir kackin gibi degil, bir kahraman gibi karsilandi. Oysa
ayni davranisi bir batili diplomat yapmis olsaydi, kamuoyu, yigin örgütleri, sivil kurumlar basbakanin
derhal görevi birakmasini talep ederlerdi. AKP elindeki medya araciligiyla kitleleri maniple ederek tüm olumsuzluklarin üstünü kendine has bir riyakarlikla örtüyor.

Simdi kimin sigortasinin atip atmadigina bir bakalim.

Hakkini arayan yurttasa “anani al da git”, “Askerlik yan gelip yatma yeri degil”, Israil devlet baskanina, “siz adam öldürmeyi iyi bilirsiniz” diyen basbakanin mi, muhalefetin mi “sigortasi atti”, karar sizin.

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster