Mustafa KaraYAZARLARIMIZ

SON PERDE

En son uçakta Türkiye’ye giderken gerçekten çok merak ettiğim bazı noktalar vardı.
Ülke 7 haziran ve 1 Kasım seçimlerinden sonra siyasi ve politik olarak sıkıntılı bir sürecin içinde girmişti.
Yıllarca devam eden şiddet yada kirli savaşı, son zamanlarda ” çözüm süresi ” denilen bir süreçle durmuştu, ama buna baştan beri bunun ” çözüm değil , aksine bir ” çözdürme ve çözülme ” süreci ” diyenler vardı.
Bu süreç ne kadar sağlıklıydı ? Gerçekten bir çözüm getirebilecekmiydi?
Bunun cevabı tabiki hayırdır ?

Neden mi ?
Çünkü bu sürecin içerikleri hiç bir zaman olayın muhatapları tarafından kendi tabanlarına anlatılmadım. Her iki tarafta çıkıpta bunu bir program halinde anlatmadılar ve açıklayamadılar ? Anlatıldığıysa buyurun örneğini verin.

7 haziran dan sonra tekrar başlayan şiddet ortamı yada ” Hendek savaşları ” resmen bu süreci devam ettirenlerin gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır .
Nasılmı?
İki tarafta çözüm süresince dürüst değildiler ,
Ateşkes sürecince şehirleri cephanelik haline getirirken ve kazıdıkları Hendek’lerle ülkesine ve halkına vereceği zararın habercisiydi.

Devlette bunların hepsinin farkındaydı, devlet kendi çıkarlarına uygun olduğu için sesini çıkartmıyordu .
Taki şiddet için bahane arayan devlet halkın üzerine NATOnun ikinci büyük ordusuyla hareket ederek, bir çok şehiri imha ederek, halkın üzerine silah sıkıyordu .
Bu Hendek savaşları tamamen anlamsız bir eylemdi , bir eylem yaparken başarısızsın ve bununda farkına vardığın halde bunu devam ediyorsan işinde içinde bazı döngülerin olduğunun işaretine veriyordu .

Biri ben ” Başkan ” olacam derken diğeri ” Seni Başkan yaptırmayacağız ” derken gelinen noktada binlerce insan hayatından öldü, binlerce insan yerinden yurdundan oldu ve onlarca şehir, ilçe ve köy yerle bir edildi .

Yanlız şu var Türkiye’de insanlarda gözle görünen bir tedirginlik ve korku var.

Tiyatronun son perdesi ” 16 Nisan ” tarihinde sergileniyor, bakalım bu yapılanlar için değer miydi ?

Yazarımız

Mustafa Kara

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.