Celal DeveciEDİTÖR'DENYAZARLARIMIZ

Süleyman ile Kuşca nerede

Geçenlerde oturup televizyonu zaplarken, gözüm KonTV’ye takıldı. Kuşca ve komşu köylerden insanlarımız KonTV’nin studyosundaydılar. Biraz izledikten sonra, KonTV’nin bir hafta boyunca, komşu dört kasaba olan, Kuşca, Yeniceoba, Kütükuşağı ve Büyükbeşkavak insanı ve kültürünü tanıtan programlar hazırladığı anladım.
O gün ise final günüydü. Üstelik program canlıydı. Belki sizlerde programı seyretmişsinizdir. Benim burada sizinle paylaşmak istediği program ve içeriği değil, zaten programın formatı bilinmekte! Bir yandan yüzeysel eğlendirmek, diğer yandan KonTV’ye para kazandırmak.
Programı seyrederken aklıma son seçimler geldi. Sanki Kuşca’ya seçimle beraber bir hizmet ve değişim havası gelmiş gibi.

Seçimler sırasında İsmet arkadaşımız, seçim proğramı ve vaat listesini açıklarken ki biz bunu Kusca.com’da yayınladık, bir çoğumuz, vaat listesine şüpheyle yaklaşmıştı. Buna rağmen, Kuşca seçim tarihinde seçim vaati, bir ilk olduğu için sonuçlarını merakla bekliyorduk.
Seçimlerin İsmet arkadaşın zaferiyle bitmesinden sonra, biz vaat konusunu Kusca.com’da anket olarak okuyucularımıza sorduk. Ankete bugüne kadar 400’den fazla kişi katılıp, katılanların % 52’si başkan İsmet Karaca’nın seçim vaatlerini yerine getirebileceğine inanmakta.

Başkana duyulan bu sanal inancın yanısıra, babamın ölümü ve cenaze merasimi nedeniyle bir kaç ay önce Kuşca’dayken başkanla bu vaat konusunu konuşken, Kusca.com’daki listeyi çıkarıp o güne kadar neler yapıldığını konuştuk. Kendisi büyük bir heyecanla verilen sözlerin çoğunun şimdiden yerine getirdiğini söylüyordu.

Burada küçük bir parantez açıp, İsmet arkadaşa, seçime aday olduğu partiden dolayı kendisine seçim süresi boyunca, kişisel olarak muhalefet ettiğimi belirtmek yerinde olur diye düşünüyorum.

Başkanla vaat listesini konuştuğumuz gün, Büyükyayla’ya Küçükyayla’dan içme suyu getirilmişti. Cemaattaki insanlarda büyük bir memnuniyeti ve sevinci görmek mümkündü.

Her politikacı gibi, elbette İsmet arkadaşda yaptığı hizmetlerin, az ve çokluğuna bakmadan, kendisine oy vermiş insanlara anlatmak ve onlardan onay almak gibi bir çaba içinde olması oldukca doğal ve medenidir. Onun için, İsmet arkadaşın, cemaatlerde, KonTV veya belediyenin sitesinde yaptıklarını teker teker anlatması, ve hata gelecek seçimler için malzeme oluşturması anlaşılacak bir tavırdır. Önemli olan yaptığı işlerin inandırıcı ve halkın yararına olmasıdır.

Benim burada değinmek istediğim ana konu ise, insanlarda ki özgüven ve motivasyonun neler yapabileceğidir. Özgüven ve motivasyon, insanların ileriye doğru yapmak istedikleri proje ve hayallerini gerçekleştirmede önemli rol oynayan kavramlardır. İnanıp ve isteyeceksin ki gerçekleşsin. İşte bunu, İsmet arkadaşın bugüne kadar cizdiği profilde görmek mümkün.

Başa tekrar dönersek! KonTV, programcısı Süleyman, Yeniceoba belediye başkanı arkadaşımıza, oylamanın kimin lehine sonuçlanacağını sorduğunda, İlyas arkadaş, Yeniceoba’nın kazanacağını, çünkü Yeniceoba nufüsunun daha fazla olduğunu belirtiyordu.

Ama sonuç Yeniceobalı başkan arkadaşın dediği gibi olmadı. Kuşca birinci oldu.

Kuşcanın birinci olması belki, yukarıda değindiğim gibi, bu özgüven ve inancın sonucuydu. İnsanları değişim ve girişim için mobilize ve motive etmek. Programa katılan bir bayan arkadaş şunları söylüyordu: ‘Biz kuşcalılar milliyetciyiz, böyle günlerde hep dayanışma içinde oluruz’.

Evet her ne kadar ‘Süleyman nerede yarışması’ programı Kuşca kültür ve insanını gerçek anlamda tanıtma anlamında bir amacı olmamasına rağmen, biz Kuşcalılar iletişim araçlarını kullanmayı seviyoruz, Kusca.com’u sevdiğimiz gibi.

Yazarımız

Celal Deveci
Kuşca'da doğdu. ilk ve orta eğitimini Kuşca ve Cihanbeyli'de yaptı. Lise ve üniversite eğitimini Danimarka'da bitirdi.
Daha önce sosyal pedagog ve öğretmen olarak çalıştı. Psikolojiyi yüksek lisans seviyesinde bitirdikten sonra, 2004 bu yana psikolog olarak çalışmakta.

Daha Fazla Göster
Göz Atın
Kapalı