KÜRDİSTANNUÇE

Suriyeli Kürtler federalizmi ilan etti

Suriye’deki Kürtlerin ülkenin kuzeyinde federalizm ilan ettiği açıklandı.

Rimelan’da dünden bu yana düzenlenen ve federalizmin ele alındığı toplantıda, Rojava ve Kuzey Suriye Demokratik Federal Sistemi metninin kabul edildiği bildirildi. Yapılan oylamada, Kürtlerin kontrolündeki üç kantonun da federalizme onay verdiği ve federal sistemin kantonların yerini alacağı kaydedildi.

rojava_fedMÜSLİM: CENEVRE’DE FEDERALİZMİ TARTIŞMA HAZIRIZPYD Eş Başkanı Salih Müslim, Sputnik’e yaptığı açıklamada, federal yapının Suriye devleti içinde kalmaya devam edeceğini söyledi. Müslim, federalizmi görüşmek üzere Cenevre’deki görüşmelere resmi bir heyet göndermeye de hazır olduklarını, ancak Cenevre toplantılarına davet edilmediklerini kaydetti.

‘SURİYE’NİN BÖLÜNMESİ ANLAMINA GELMİYOR’

Rojava yönetimi Avrupa Sözcüsü Senam Muhammed de, federalizm ilanının Suriye’nin bölünmesi anlamına gelmediğini belirterek “Rojava’da Suuriye devleti içinde bir federalizm kuruyoruz. Bu Suriye’den ayrılma anlamına gelmiyor. Bağımsız bir Kürdistan federalizmi inşa etmiyoruz. Bu çok önemli” dedi.

ABD KARŞI ÇIKIYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Suriye’de herhangi bir otonom yapıyı tanımayacaklarını belirterek federalizme karşı çıkmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise, Suriye hükümeti ve muhalefetinin federal yapıya geçiş kararı alması halinde bunu destekleyeceklerini söylemişti.

/sputniknews

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.