Çavuş YapıcıYAZARLARIMIZ

Tütüncü olayı

Kasabamızın kuruluşundan bu yana şüpesiz bir çok hadise yaşanmıştır. Bu hadiselerden biriside Tütüncü olayıdır. Bu olay kasabamızın yaşlılarından kendisini rahmetle andığımız sayın Elife YAPICI’dan Çavuş YAPICI tarafından derlenmiştir.

Tütüncü Olayı: 1910-1915 yıllarında köyümüzde geçen Sarayyönünün Kolukısa yada Zebirli olduğu söylenen kaçak tütün satan bir kişinin öldürülmesinden ibarettir.-Ayınkâ- denilen içi tütünle dolu iki el eninde 25-30 cm uzunluğunda olan paketler birileri tarafından köye satılmak üzere getirilmiş.

O zamanlar Celil Boğazında eşkiyaların olduğu, bu eşkiyaların tütün satıcıları köyde iken her zaman olduğu gibi köylüyü korkutmak ve haraç toplamak için Celil den köyü kurşun yağmuruna tutuyorlar. Tütüncüler o sırada rahmetli Etem ÜNLÜ nün babasının evinde misafirlermiş. Tütüncüler bu kurşun seslerinin ne olduğunu soruyorlar onlarda eşkiya olduklarını ve olan biteni izah ediyorlar. Tütüncüler bu eşkiya meselesini hiç önemsemiyorlar.

Ellerinde bulunan tütünleri Yeniceoba ya da uğrayıp satmak istediklerini söylüyorlar. Tütüncüler Celil Boğazına vardıklarında çatışmayla karşılaşıyorlar eşkiyalardan birini öldürüyorlar. Eşkiyalar bunların çok nişancı olduklarını ve köyden olmadıklarını anlıyorlar ve tütüncülere pusu kurup tütüncülerin elebaşlarını öldürüyorlar. Bu olaydan sonrada bir daha dönmemek üzere Celil Boğazını terk ediyorlar.

Tütüncünün cesedi arkadaşları ve köylülerimiz tarafından Tas kağnı iki tekerlekli, tekerlekleri tek parça, dingili tekerleklerle birlikte dönen, bir çift öküz tarafından çekilen araba denilen bir kağnıyla köye getiriliyor. Ölen bu kişi iri yarı ve uzun boylu olduğu için ayakları yerde sürünerek köye getirilmiş ve defnedilmiştir. Bu olayda sonra tütüncünün kız ve erkek kardeşi köye geliyor kız kardeşi aşağıdaki ağıdı yakıyor.

Bilseydim Hecilera ya varmazdım
Her belaya karşı durmazdım
Bilseydim tütüncü beyin kızını almazdım
Hecılera ya vardım atı yüklettim
Yükü ortada beklettim
Koca Mahmut diye adını söylettim.

Bu olaydan bir süre sonra ölen bu adamın mezarı yapılıyor. Mezarlığımızda bulunan bu mezarın baş tarafında Fes ve Arapça yazı ayak tarafında ise silah ve kılıç kabartması bulunmaktadır.

Yazarımız

Çavuş Yapıcı
Kuşca'da doğdu.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.