NUÇE

KÜRTLER YENİDEN TARİH SAHNESİNE ÇIKIYOR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya’nın başkenti Moskova’daki temaslarına başladı. Demirtaş, ilk olarak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi ve “Bu zor dönemde Rusya’yla ilişkilere büyük önem veriyoruz” dedi.

Demirtaş, Suriye’deki gelişmelere de değinerek, şöyle konuştu:

“Öte yandan, Suriye’de de önemli noktaya gelindi. Suriye’de yeni anayasanın yazımı tartışılmaya başlandı. Yeni Suriye’de anayasada neler olacak, hangi haklar ne ölçüde tanınacak; bunlar tartışılıyor. Parti olarak, Suriye toplumunun tüm kimliklerinin, renklerinin, inançlarının özgürce, kendi varlığını da garanti altına alarak; anayasada taahhüt altına alarak var olmasını savunduk. IŞİD, el Kaide uzantılı tüm yapılar bu farklılıklara düşmanca barbarlık uyguluyorlar. Suriye’de Kürt halkı da IŞİD barbarlığına karşı en kahramanca direnişi ortaya koyuyor. Dolayısıyla Suriye’nin geleceğinin şekillenmesinde Kürt halkının, oradaki Kürt güçlerinin varlığının tanınması, Suriye’deki sorunun çözümü ve Ortadoğu barışı için de kilit noktadadır.

Gelecek yüzyılda Kürtler, artık Ortadoğu’da önemli aktör olacaklar ve kimse Kürtlere taktik ilişki, kullanma ilişkisi, Kürt kartı açısından bakmamalıdır. Bu bakış açısı değişmelidir. Kürtler bunu kabul de etmez. Kürtler yeni yüzyılda büyük bir siyasi, demokrasi gücü olacak. Aslında bölge halklarının bir arada yaşayabileceği, mezhep, kimlik çatışmalarının da çözülebileceği üçüncü yolu öneren bir güç olarak Kürtler, yeniden tarih sahnesine çıkıyor. Uluslararası güçlerin de bütün bu gerçeklikleri görerek Kürtlerle ilişkilenmesi, politikalarını oluşturması gerekiyor. Bunları gittiğimiz her yerde açıklıkla anlatıyoruz.”

Demirtaş, Rusya-Türkiye krizinin çözümünde de rol almak istediklerini açıklayarak, “Çünkü biz ne içeride ne de dışarıda gerilim, çatışma yanlısı politika izliyoruz. Diplomatik yollarla, diyaloglarla çözüm istedik” diye ekledi.

AKP’nin uçak düşürme kararının yanlış olduğunu dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, Cumhurbaşkanı bu konuda çok tutarsız bir politika izledi. İlk etapta uçağın düşürülmesinin doğru karar olduğunu söyledi, sonra yalpalamaya başladı; ‘Rus uçağı olduğunu bilsek düşürmezdik’ dedi. Sonra ‘yine olsa yine yaparız’ dedi. Ardından ‘pilotun hatasıdır’ dedi. Bu tutarsız politikalar çözümü zorlaştırıyor. AKP her konuda yalpalayan, ilkesiz yaklaşım sergiliyor. Partimizin ilkeli duruşu ise Türkiye halklarının, uluslar toplumun da dikkatini çekiyor. Bir de Kürt halkı gerçekten çok zorlu bir zamanda çok  muazzam bir direniş sergiliyor. Şengal’de, Kobane’de, Rojava’nın her bir köşesinde kahramanca direniş sergiliyor. Bütün dünya buna saygı duyuyor.

HDP’nin Kürt halkıyla yakın ilişkisi, Rojava, Güney Kürdistan’daki toplumla, siyasi hareketlerle kurduğu dostluk ilişkisi herkesin de dikkatini çekiyor. HDP tüm bunları, Türkiye’nin iç barışı ve bölgesel barış için kullanmak istiyor. Bu yaklaşımımız Rusya’da da dikkatle izleniyor, destek görüyor.”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.