DANİMARKANUÇE

Danimarka’da HDP zaferi için büyük kutlama

Danimarka’da HDP’nin seçim zaferi Danimarkalı siyasetçiler ve çok sayıda Kürdistan ile Türkiyelinin katılımıyla kutlandı.

Danimarka’nın Ishøj kentinde Danimarka Kürt Kültür Merkezi ve HDP Danimarka Seçim Komisyonu’nun katkısıyla, “Barajları beraber yıktık, zaferi de beraber kutlayacağız” sloganıyla etkinlik düzenlendi. Kürt müzisyenler Hozan Figen, Fahri Dağ, Hozan Pico, Hikmet Çoban, Newzat Tunç, Nurettin Çicek, Necati Gezen, Hozan Metin, Renas, Serdal Gezen ve Osman Sarı’nın oluşturduğu Anatoliyan Navin Müzik Korosu’nun müzik dinletisi sunduğu etkinliğe 2000 civarında Kürdistan ve Türkiyeli katıldı.

ESKİ BAKANLAR KATILDI

Danimarka’nın eski dışişleri bakanlarından ve Sosyalist Halk Partisi Milletvekili Holger K. Nielsen, eski adalet bakanlarından ve Sosyal Demokrat Milletvekili Morten Bødskov da etkinliğe katıldı.

Danimarka’daki seçim çalışmaları dolayısıyla etkinliğe katılamayan, Danimarka Kızıl-Yeşil Koalisyon Partisi Enhedslisten Milletvekili Nikolaj Villumsen de telefon yoluyla katılım sağlayarak HDP’yi kutladı.

‘KÜRTLERLE DAYANIŞMAMIZ DEVAM EDECEK’

Kobanê’ye giden ilk Avrupalı Parlamenter Nikolaj Villumsen, etkinlikte yaptığı konuşmada, parti olarak Roboski´de, Amed Newrozu’nda ve Rojava´da Kürtlerle birlikte olduklarını, bundan sonra da dayanışmalarının süreceğini belirtti. Enhedslisten´den Århus, Ikast, Horsens bölgesinden milletvekili adayı olan Villumsen, Kürtleri oy vermeye çağırdı.

‘KÜRDİSTAN’A HALK HAKİM’

HDP Danimarka Seçim Gözlem Heyeti Üyesi ve Furesø Belediyesi Meclis Üyesi Celal Deniz Kılıç, Siirt başta olmak üzere Kürdistan’ın birçok yerinde incelemelerde bulunduklarını ve Kürdistan’a artık Kürt halkının hakim olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Danimarka Sosyalist Halk Partisi Milletvekili Adayı ve Gladsaxe Belediyesi Belediye Baskan Yardımcısı, Kürt Siyasetçi Serdal Benli ise “Arin Mirkanlar’ın ve diger Kürt şehitlerin Kürt zaferlerine yaptığı katkısı kesinlikle unutulmamalı. Kürtler ve demokrat Türkiyeliler HDP’ye sahip çıkarak aslında kendilerine sahip çıkmıştır” diyerek, Danimarka’da 18 Haziran’da düzenlenecek seçimlerde destek istedi ve Danimarka Parlamentosu’nda Kürtlerin sesi olacağına söz verdi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Kürt Milletvekili Lars Aslan Rasmussen  ise HDP’nin Amed’deki mitinginde yaşamını yitirenleri anarak, HDP zaferinin ve ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.

HDP Danimarka Seçim Koordinasyonu Sözcülerinden Hüseyin Atçeken, PYD adına Bawa Husen, YNK adına Heval Hewre, Goran adına Heval Brahim de kutlama etkinliğinde birer konuşma yaptı.

DANİMARKALILAR DA KATILDI

Vallensbæk, Brøndby ve Avedøre şehirlerinden Danimarkalılar da HDP kutlamalarına dahil oldu duyan Danimarkalılarin da aralarinda bulundugu yüzlerce kisi alana gelerek HDP´nin secim zaferinin kutlamasına dahil oldu.

Daha Fazla Göster