DANİMARKA

Sürgünün Kürtlerinin oyları da HDP’ye

Danimarka’da Danimarka İç Anadolu Kültür Festivali gerçekleştirildi. İlk kez yapılan festivale HDP Konya 3. Sıra milletvekili adayı Av. Hüseyin Özkan ve HDP Bulanık Belediye Eşbaşkanı Figen Yaşar da katıldı.

Kendilerini Sürgünün Kürtleri olarak adlandıran İç Anadolu Kürtleri, Danimarka İç Anadolu Kültür Festivali’nin birincisin gerçekleştirdi. İç Anadolulu Kürt sanatçıların solo ve grup halinde seslendirdiği yöre türküleri festivale renk katarken, festival gecesine ise 7 Haziran seçimleri damgasını vurdu.

Attığı sloganlarla Kobanê direnişini selamlayan kitle, “Biji HDP” sloganı ile ise, yaklaşan seçimlerde HDP’ye desteğine dikkat çekti.

14 kişilik sanatçı kadrosu dengbej geceleri Şevberkleri aratmayacak şekilde dizildiği festivalde Albertslund Müzik Tiyatrosunun salonu tamamıyla doldu. Konya Kürtlerinden sanatçı Fahri Dağ ve orkestrasının eşlik ettiği gecede, Figen Fener, Hozan Pico, Ergin Xelikan, Newzat Tunc, Nurettin Çiçek, Murat Kücükavcı, Necati Gezen, Memo Gelo, Memo Nawdar, Ramazan Ekici, Hikmet Coban, Memed Töre ve Ramazan Kaya müzikleriyle festivale renk kattı.
Festivalde bir konuşma yapan HDP Konya 3. sıra milletvekili adayı Av. Hüseyin Özkan, HDP’ye yönelik tüm baskı, saldırı ve provokasyonlara rağmen, HDP’nin yaklaşan seçimlerde göstereceği başarının ülkenin kaderini değiştireceğini söyledi.

HDP Bulanık Belediye Eşbaşkanı Figen Yaşar ise, 90’lı yıllardaki devlet baskısı ve zulmünü hatırlatarak, “Kürdistan’da birçok ailenin en az bir şehidi var. Ve şehitlerin anısına sahip çıkmanın bir yolu da HDP’ye oy vermektir” dedi.

Danimarka HDP Seçim Komisyonu adına bir konuşma yapan Hüseyin Atçeken ise, HDP’nin yeni yaşam projesini anlattıktan sonra Danimarka’da yaşayan Türkiyeli seçmenden oy kullanmaları ve kullandırtmaları gerektiğini söyledi.

Daha Fazla Göster