Sezer SarıYAZARLARIMIZ

İNSAN GELİŞİMİ ÜZERİNE

Gelişmiş bir ülkenin en önemli özelliği o ülkede yaşayan insanların gelişmişliğidir. Bir insan ne kadar çok kendini geliştirirse o kadar ülkesine faydalı olur. Ama aksi bir durumda o ülkesine hep zarar veren biri olarak karşımıza çıkar. Yani tüketen bir insan olur. Gelişmiş bir ülke de yaşayan insanların büyük çoğunluğu üreten vasfindadir.

İnsanların gelişimini tamamlaması için birçok yönden kendisini geliştirmesi gerekir bunlarin başında bilişsel gelişim, ahlaki gelişim ve duygusal gelişim gibi gelişim alanları gelmektedir. Bunları başarılı bir şekilde atlatan bir birey gelecegini cok rahat geçer. Son yüzyılda birçok kuramcının üzerinde durduğu konularin başında insan gelişimi gelir. Çünkü yeni yüzyılda beynini kullanan ülkeler ön plana çıkar tabi bu ülkelerin insanlarının üzerinde durduğu hassasiyetten kaynaklanır. İnsanın gelişimi üzerinde en büyük etken ise ailedir, anne ve babalar cocuklarını ilk günden itibaren ne kadar ilgi ve hassasiyet gösterirlerse çocuklar o derece gelişmiş bir birey olarak yetişir.Zaten bazı gelişim kuramcılara göre bireyin gelişiminin %80 ni altı yaşına kadar tamamlanır yani gelişimi altı yaşından sonra çok yavaşlar.Her birey zaten altı yaşına kadar ailesinin gözetimi altındadır daha yabancı kişileri görmemiş annesinin olmadığı bir ortama girmemiştir.Bazı bireylerde görülen olumsuz hareketlerin büyük bir çoğunluğu da altı yaşından önce yetişme şartlarındaki eksikliklerden kaynaklanıyor.Bugun yaşadığımız sıkıntıların büyük bir çoğunluğu insanların gelişimi üzerinde duramamaktan gelir. Bence bir görüşün peşinde veya baska insanlarin peşinde hergün dolaşmaktansa, kendi çocuklarımız üzerinde durmamız daha önemlidir. Belki hayatta bırakacağımız en büyük miras budur. Geleceğini kurduğumuz bir cocugun gelecekte mutlu olması bizim arkamıza dönüp baktıgımızda pisman olmamamızı sağlar.Çocuklarımıza ve Gençlerimize sahip cıkalım, geleceğimizi sağlam temeller üzerine kuralım.Kendisini unutan bir birey geldigi yeri de unutur annesini de babasını da unutur ….. Unutulmak istenmeyen bir anne ve baba, KENDİSİNİ UNUTMAYAN bir birey yetistirmelidirler…

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Göz Atın
Kapalı