Bayram KızılkayaYAZARLARIMIZ

Bizim iyi Kürtler

Secim heyecani sardi. Bizim Kürdistan secim stardi aslinda 8 mart Kadinlar günü ile basladi. Binlerce Kürdistan’li kadinlar alanlardaydi. Kürt halki 21 mart Newroz günü dünyada görülmemis milyonlarca Kürdistan’li alanlardaydi.

Kendini dosta düsmana gösterdi ve Newala Qesaba, yani Kasaplar Deresi sehitlerimizin ziyareti ile zirveye ulasti. 4 nisan Kürt halk önderi sayin Abdullah Öcalan’in dogum günü Amara Köyü ziyareti ile halkimiz topyekün ayaktaydi. Evet özgürlügü kazanincaya kadar Özgürlük yürüyüsü devam edecektir.

Secim yaklasiyor. Bizi inkar eden partilere oy verecekmiyiz? Basbakan “tek dil, tek millet, tek bayrak, tek devlet begenmeyen cekip gitsin yahu” diyor. Bu inkarci, milliyetci deyimlerle akp’ye destek veren, Kürt secmeninden cekinmedigi icin pervazisizlasiyor. “Almanya’da asimilasyon insanlik sucudur” diyen Basbakan sanki Türkiye’de milyonlarca Kürdü asimile yapmamis…

Basbakan Kürtlere hitaben söyle diyor: ” sizlere karisan mi var, evde Kürtce konusuyorsunuz ya, size TRT 6 verdik, daha ne istiyorsunuz?” Sanki düne kadar Türkiye’de Kürt yok, hepiniz Türksünüz dememislerdir.

Kürt halkinin verdigi mücadele sonunda inkarcilar vazgecmek zorunda kaldilar. Kürdistan Kürdü degil, akp ve Türkiye Kürdü yaratmak istediler. Bunu siyasi Islam’la Türk Islam sentezi eliyle kendine göre uysal bir Kürt yaratmaga calistilar. Ama Kürt halki buna firsat vermedi ve vermeyecektirde.

Türk basbakani 29.03.2011 günü Hewler’de Ibrahim Tatlises’in bir türküsünden alinti yaparak” farkimiz ne dil, ne renk, mademki insandir, saygimiz vardir” demistir. Inkarci bir zihniyet ne kadar insancil olabilirki?

Basbakn Hewler’de halkin kardesliginden bahsederken, Kürdistan kelimesini söylememeye özen gösterdi. Uyduruk bir iki Kürt acilimindan bahsetmek zorunda kaldi. Siyasi bilinci yükselmis Kürt halki bunu kabul etmez.

Kürt kardeslerim, bizim alevilerin bir deyisi vardir ” benim Kabem insandir, insanlar kutsal bir varliktir”, gercekten biz Kürtler birbirimizi seven insanlariz. Bizim haklarimizi baskalari degil, icimizden cikan, bedel ödemis kanat öncülerine destek verelim. Önemizdeki 12 haziran Kürdistan ve Türkiye’de genel secim var. Gelin fire vermeden oyumuzu kendimize verelim. Bizim dilimiz icin iskence gören, zindanlarda yatan, hergün Türk polisinin gazli bombasina gögüs geren, panzerlerde tazyikli suyun karsisinda mücadele verenlere oy verelim.

Newala Qesaba’sinda yatan sehitlerimize oy verelim. Ha diyecekseniz ki, baska partilerde de Kürt kökenli adaylar var, yapmayin kardeslerim, onlarin Kürtlükle ilgili bir dertleri yok ki.

Osmanlida ha yeniceri ocagi, ha baska bir partide Kürt kökenli adaylar… Farkini ve analizini sizlere birakiyorum.

Ape Berem

Daha Fazla Göster