Hasan SertdemirYAZARLARIMIZ

Mensubiyet

Farkli kimlikleri bagrimizda, duyularimizda ve fiziki yapimiz icinde tasidigimiz artik herkesce bilinen bir gerceklik.
Ôrnegin; Danimarka’da dünyaya gelmisseniz Danimarka’li, bir islam toplumunda yasiyorsaniz müslüman, calisiyorsaniz isci, yüksek akademik bir egitim aldiysaniz akademisyen, ve bu gibi bircok kimliklere sahip olabiliriz. Bu tür kimlik yaftalarindan dolayi birbaskasindan ne az nede cok degerli veya önemsiziz. Bizi biz yapan ortak ve evrensel degerlerdir. Insani insan yapan da
tüm insanligin asgari musterekleri degilmidir?

Galatasarayi tuttugum icin bir taraftar kimligine sahibim. Tarafim ve taraftarim. Galatasarayliyim. Kendimi bildim bileli böyle bir mensubiyet yani bir yere bagli oldugumu, bir aidiyet hissi icinde oldugumu duyumsaya geldim. Bu aidiyet önceleri renklere- sari kirmiziya
bir baglanisti. Bir hayranlikti ,bu gizemli renklere.

Galatasaray’in sportif basarilari, kültürel alt yapisi, Türk düsün dünyasina ve diplomasisine kazandirdigi bilge aktörler ve rol modeller Galatasaray sevgimi giderek pekistirdi.

METIN Oktay gibi tacsiz krallarin, TURGAY Seren gibi Berlin Panterlerinin oynadigi bir takima ve onurla giydikleri bir formaya gönül vermekten hep ama hep gurur duydum.

Bir Oxford Ingiltere icin, bir Yale Amerika icin ne ifade ediyorsa, Galatasaray’in da Türkiye ve Anadolu Cografyasi icin ayni seyleri ifade ettigini zamanla tecrübelerimle ögrenecektim.

Tüm bunlar ve daha nice olgular Galatasarayli olma gibi duygu ve düsüncelerimi celige su verir gibi pekistire geldi. Galatasaray , Türkiyeyi hickimsenin tasavvur edemeyecegi cap ve kapsamda dünyaya tanitmistir. Kimi futbolculari Türkiyeden daha fazla taninir hale gelmisti
2000’li yillarda. O nedenle Galatasaraylilar takimlariyla ne kadar övünürlerse azdir. Neki bu yaziyi kalem aldigim bugünlerde, siyasi iktidar yani AKP Galatasaray uzerinden kimi hesaplar yapiyor. Telekom Arena’nin acilisinda Basbakan ve devletin olanaklarini alabildigince sinirsizca ve hovardaca kullanan dünurü ve TOKI’nin (Toplu Konut Isletmesi Dairesi) baskani Erdogan Bayraktarin Galatasaraylilari inciten, horlayan, kücümseyen provakatif konusmasi sirasinda RTE ve EB alisik oldugu müridleri gibi degil, gercekten de birey olduklari bu olayla tescillenmis olan Galatasaraylilar tarafindan yuhalanmislardir. Galatasaraylilar kendilerine yakisani yapmislardir. Bu da bir baska övünc konusudur.

Demokratik ve cagdas bir ülkede,ki RTE sik sik “ileri demokrasiden” sözediyor, bu eylem siradan bir demokratik tepki olarak algilanir.

Oysa RTE bu eylemin arkasina siginarak, siz nasil olurda bir Basbakani yuhalarsiniz, böyle bir nankörlügü nasil yaparsiniz demektedir.
Basbakan kendisine bir kudsiyet atfetmektedir. Kendisini fatalist bir düsün dünyasinda bir padisah bir halife, dilim varmiyor bir peygamber olarak görüyor ve hicbir karsi görüs ve eyleme tahammül gösteremiyor. Bu, belki biraz da kendi akibetini görüyor olmasindandir. Cünkü RTE ve zihniyeti hizla irtifa kaybetmektedir. Düsledigi teokratik despotizmin insaa olanaklari giderek zayifliyor. Gizli gündem ve ajandasi her gecen gün genis yiginlarca anlasiliyor. Takke düsmüs kel görünüyor. Kral’in ciplakligini hertürlü manipülasyondan arinmis saf cocuk degil. genis kitlelerde görüyor artik.

Demokrasiler tahammül etme tolere etme rejimleridir. Yasadigimiz cografyada Mustafa Kemal’lere, Ismet pasalara suikastler düzenlendi,

Bülent Ecevit ve Turgut Özallara kursun sikildi, Suleyman Demirel ve Mesut Yilmazlar tartaklandilar. Ancak hicbiri halki ve kitleleri nankörlükle suclamadilar. AKP ve RTE bilmelilerki Telekom Arenadan yükselen KARSI ses tüm ulkeye yayilacaktir.

Not:
Degerli kusca’lilar cok sevdigim, saydigim bir kadim dostumun MUHLIS CIFT’in telkinleri ve biraz da israri üzerine yazdim.
Umarim bundan böyle bu ve gibi konularda Kusca Kom’a yazarim. Herkese kucak dolusu sevgiler Saygilar,

Yazarımız

Hasan Sertdemir
Öğretmen.
Kuşca'da doğdu. Uzun yıllardan beri Danimarka'da yaşamaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.