Mustafa KaraYAZARLARIMIZ

21 KASIM

Bireylerin parlementer , bölge ve yerel yönetim organlarına seçilecek kişilere oylarıyla karar verme ve bu yönetim organlarına aday olabilme hakları vardır. Bu yönetim şekilleri olarak ulusal meclisleri, devlet başkanlığını veya belediye başkanlıklarını örnek verebiliriz.

20. yüzyılın başlarında maalesef herkesin oy kullanma ve seçilme hakkı yoktu ve belirli bir kısım oy kullanıyordu . Mesela Kadınların oy kullanma ve seçilme hakkı da bulunmuyordu. 20. yüzyılın sonlarında her ülkede kadınlarında seçme ve seçilme hakkından yararlanabilmeleri için bir çok düzenlemeye gidildi ve kadınlarda bu statüden yararlanabileceklerdi.
Seçme ve seçilme hakkı koşulları nelerdir?
Seçme hakkı konusunda iki önemli şart vardır. Bunlardan bir tanesi yurttaşlık, diğeri ise yaş şartıydı.( 18 yaş sınırlaması getirilmişti )

Avrupa’da, yerel yönetimlerle ilgili olarak ülkede çalışan veya oturan yabancılara da seçme ve seçilme hakkı tanınmasıda son yıllarda verilen bir haktı.
Artık onlarda yaşadıkları ülkede demokratik haklarını kullanarak yönetecilerini seçme ve hatta bu yerlerde söz sahibi olabileceklerdi.

Yaşadığımız ülkede yakın bir zaman içinde belediye seçimlerine gidilecek , 3 yıldır burda çalışma hakkı bulanan herkes oy kullanabilecek .

Oy kullanmak hepimizin en doğal demokratik hakkıdır. Neden söz sahibi olmayalım .
21 Kasımda yapılacak bölge ve yerel seçimlerde bir çok farklı siyasi partiden aday olan arkadaşlarımız var.
Bu insanları desteklemek gerekir , yanlız bunu yaparken geldiğimiz ülkedeki mantaliteyi bir tarafa bırakarak onları desteklemek lazım.

İnsanları adlarıyla, namlarıyla veya Türkiye’den gelme siyasi düşünceleri bir tarafa bırakarak onlara destek vermek gerekir diye düşünüyorum .

Seçimlere katılan arkadaşların çoğu ile belkide siyasi düşüncelerimiz farklıdır ama onu buraya yansıtmakta yanlıştır .
Daha önce yazdığım gibi
Kökenine indiğimiz zaman bu ülkeyen yaşamak yerine çalışmaya gelen bir toplumun içinden çıkıp parlementer ve yerel belediyelerde söz sahibi olmak için seçimlere katılan tanıdığım veya ismini duyduğum arkadaşlar hepinize başarılar dilerim . Ayrıca sizin gibi cesaretli insanlarında olması gurur vereci.

Gönül ister ki hepiniz seçilen ama maalesef bu bir yarış oyüzden umudunuzu yitirmeden bir sonra ki dönem için çalışmaya devam edin.

Demokratik hakkımızı kullanalım .

Sengül Akbal Deniz
Necla Baran
Edibe Baran
Halime Oguz
Gül Özcan
Mahmut Erdem
Erdal Colak
Ali Capkan
Bayram Kart
Kadir Okutan
Sami Deniz
Muammer Başoda
Firat Sari ( regionsrådsvalget / København bölgesi )
Mehmet Zeki Dogru
Ibrahim Benli
Battal Küçükavcı
Erkan Kılıç
Erkan Yapıcı
Mehmet Küçükakın
Doğan Polat
Özkan Koçak
Cafer yıldıran
Feti Baran
Ve ismini bilmediğim arkadaşlar

Yazarımız

Mustafa Kara

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.